کورتنی ویتمور که بود؟ | درباره‌ی دختر ستاره‌ای (StarGirl)

متاسفانه طرفداران کامیک بوک-سینمایی-سریالی (!) آشنایی چندانی با شخصیت‌های جانبی ندارند و معمولا از داستان‌های آن‌ها به سادگی عبور می‌کنند . همین اتفاق برای دختر ستاره‌ای (StarGirl) نیز رخ داده است و این شخصیت آن‌چنان که باید شناخته شده نیست . در حاشیه‌ی اعلام ساخت سریال دختر ستاره‌ای ، این مقاله گردآوری شده است تا به یک پرسش بزرگ جواب دهد ؛ کورتنی ویتمور که بود ؟

کورتنی ویتمور که بود ؟

 

سوال به جایی‌ست ! کورتنی ویتمور معروف به دختر ستاره‌ای (StarGirl) ، یکی از ابرقهرمانان تقریبا جدید ، اما کمتر شناخته شده ی دنیای دی‌سی (نسبت به سایر قهرمانان) می‌باشد ؛ شاید طرفدارانی که منابع اطلاعاتیشان از کامیک بوک صرفا به فیلم و سریال خلاصه می‌شود ، به سختی به یاد بیاورند که این شخصیت در فصل ۹ و ۱۰ سریال اسمال‌ویل (Smallville) و همچنین انیمیشن‌های لیگ عدالت بینهایت و لیگ عدالت اکشن و همچنین بتمن : شجاع و نترس حضور فعالی داشت . او در تمامی حضورهایش در تلویزیون یا مجموعه‌های مختلف ، همواره زیر سایه‌ی ابرقهرمانان دیگر مخفی بوده و توجهی که باید را دریافت نکرده است .

اما برای طرفداران کامیک بوک (مخصوصا در اواخر دوران طلایی کامیک‌های دی‌سی) نام کورتنی ویتمور نام شناخته‌ شده‌ای می‌باشد . ویتمور در سال ۱۹۹۹ در اولین شماره از کامیک‌های Stars & STRIPE توسط ژئوف جانز و کریس وستون و دوتن دیگر از نویسندگان دی‌سی خلق و ظاهر شد . او دخترخوانده‌ی پت دوگان است که سازنده‌ی لباس رباتیک STRIPE می‌باشد . البته باید ذکر کنیم که وی اصلا دل خوشی از پدرخوانده‌اش نداشت ! کورتنی به علت لج و لج‌بازی و همچنین برای اذیت کردن دوگان ، به لوازم شخصی‌اش دستبرد زده و در میان آن‌ها ، به لباس یکی از ابرقهرمانان قدیمی به نام Star-Spangled Kid می‌رسد .

 

چطور یک فیلم به شعور مخاطب توهین میکند ؟ کلیشه ای اما واقعی !
ادامه
دختر ستاره‌ای
کاور رسمی کامیک Stars & STRIPE

 

او برای اذیت کردن دوگان ، لباس را بر تنش می‌کند ولی با رفتار شوکه کننده ای از طرف او مواجه می‌شود . دوگان به کورتنی اجازه می‌دهد تا با آن لباس ، به دومین Star-Spangled Kid تبدیل شود و برای اینکه کمکش کند ، ربات STRIPE را بر تن کرده وبه کمکش می رود . به این ترتیب و با وارد شدن دختری به نام Shiv به عنوان دشمن اصلی‌اش ، ویتمور در دنیای کامیک شناخته و مورد قبول واقع می‌شود .

پس از ۴ سال ، در شماره‌ی ۴ از سری کمیک‌های JSA All Stars در سال ۲۰۰۳ ، شخصیت Starman عصای کیهانی خودش را به ویتمور اهدا می‌کند . ویتمور پس از این قضیه ، نام خودش را به دختر ستاره‌ای یا همان StarGirl تغییر می‌دهد و با استفاده از قدرت‌های جادویی عصای کیهانی ، شجاعت و قدرت خودش را ثابت می‌کند .

به این ترتیب ، در اوج کامیک‌های دوران طلایی ، شاهد این بودیم که دختر ستاره‌ای با پیوستن به اجتماع عدالت آمریکا (نسخه‌ی پایه‌ و پایلوت لیگ عدالت در دوران نقره‌ای) توانست به پای ثابت این مجموعه تبدیل شود و همچنین داستان‌های مستقل خود را با پدرخوانده‌اش ادامه دهد .

 

دختر ستاره‌ای
دختر ستاره‌ای در کنار مرد ستاره‌ای

 

او همچنین در طی داستان‌هایش متوجه می‌شود که پدر واقعی‌اش یک خلافکار مافیایی است و در طی یکی از مبارزاتش ، در مقابل وی نیز قرار می‌گیرد ‌. پس از مرگ پدرش ، او قبول کرد که کینه‌ای از او به دل نداشته باشد و کم کم ، روابطش را با پدرخوانده‌اش بهتر کرد .

کورتنی ویتمور یک نوجوان کم سن و سال است و در دوره‌ای ، به طور مخفی ، با کاپتان مارول (شزم) نیز ارتباط داشت . کورتنی فکر می‌کرد شزم یک جوان بالغ است اما در واقعیت ، شزم هم سن و سال خودش بود و هیچکس از این قضیه باخبر نبود !

او در طی سال‌ها توانست تا در گرو‌های JSA ، تایتان‌های نوجوان (Teen Titans) و Doom Patrol فعالیت کند و هر بار ، ثابت کرد که با اینکه کم سن و سال است ؛ اما قدرت و دانش بسیار زیادی دارد و خیلی بیش از سن‌ش می‌فهمد ! کورتنی ویتمور امروزی ، به کالج می‌رود و آن‌قدر بزرگ شده که دیگر به محافظت پدرخوانده‌اش احتیاجی ندارد .

 

اپرای عروسکی مولانا | سماع هنر و اندیشه
ادامه
دختر ستاره‌ای و شزم
کاپتان مارول (شزم) شاید در ظاهر شبیه به یک نوجوان کم سن و سال نباشد ، اما رفتارها و صحبت‌هایش دقیقا شبیه به یک بچه است ؛ مخصوصا در مواجهه با دخترهای هم سن خودش !

 

اما سوال اینجاست که ساخت یک لایو اکشن از کورتنی ویتمور یا همان دختر ستاره‌ای چه مزایایی می‌تواند داشته باشد ؟

 

جواب این سوال را زمان می‌دهد زیرا ما هم اکنون تقریبا هیچ‌چیزی از سریال دختر ستاره‌ای نمیدانیم و مشخص نیست که قرار است بر اساس چه معیارهایی ساخته شود . اما باید گفت که این شخصیت ، توانایی‌های بسیاری دارد و دیدنش در دنیای تلویزیونی دی‌سی واقعا هیجان انگیز است .

همچنین از آنجا که دی‌سی برنامه‌های بسیاری برای گسترش دنیای تلویزیونی خودش دارد ، شاید در آینده شاهد ورود شخصیت‌های دخیل در داستانهای دختر ستاره‌ای باشیم و به این صورت ، بتوانیم بیشتر از این شخصیت ببینیم .

اما یک چیز را به قطع می‌دانم ؛ موفقیت سریال دختر ستاره‌ای ، سبب موفقیت کلی این شخصیت در دی‌سی خواهد شد و شکست این سریال ، شاید حتی قدرت ادامه‌ی کامیک‌های این شخصیت را هم‌ از دی‌سی بگیرد ! ساخت این سریال ، حرکت هوشمندانه اما پرخطری است و باید دید که دی‌سی چگونه از پس آن برمی‌آید .

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • مقاله
  • کورتنی ویتمور که بود؟ | درباره‌ی دختر ستاره‌ای (StarGirl)