استن لی کیست ؟ | درباره‌ی نیویورکی‌ای که کودکی‌مان را ساخت

وقتی استنلی مارتین لیبر ۱۷ ساله در کمپانی مارول به عنوان آبدارچی و پیش‌خدمت همه‌کاره (!) انتخاب شد، هیچکس حتی نمی‌توانست حدس بزند که روزی فرا می‌رسد که او بتواند مارول را تبدیل به چیزی کند که امروز می‌شناسیم. از زمانی که استن لی شروع به ویرایشگری کامیک‌های مارول کرد و سپس کاراکترهای جدیدی را برای این کمپانی خلق کرد، همه‌ی شرکت‌های رقیب به این نتیجه رسیدند که هر چقدر هم تلاش کنند، نمی‌توانند پا جای پای جوان نابغه‌ی منهتنی بگذارند که خالق کودکی خیلی‌ها بوده‌ست. در این معرفی، سعی کردیم تا شما را با استنلی لیبر آشنا کنیم؛ ابرقهرمانی در دنیای واقعی با میراثی عظیم!

استنلی مارتین لیبر ؛ استنلی لیبر ؛ استن لی

استنلی لیبر در ۲۸مین روز از ماه دسمبر سال ۱۹۲۲ در منهتن، نیویورک به دنیا آمد. استن لی در خانواده‌ای تقریبا فقیر بزرگ شد و به همین دلیل زندگی سختی داشت. او درس‌خوان بود و از همان کودکی علاقه‌ی عجیبی به نوشتن داشت و تا جایی که سوادش می‌رسید، مدام در حال نوشتن بود. استنلی زمانی که از دبیرستان فارغ‌التحصیل شد، شروع به کار کرد. به گفته‌ی خودش، او در زمان کودکی به عنوان پادوی دفتر خدمت کرده، روزنامه فروخته، پیک رستوران بوده و حتی در کارخانه‌ی خیاطی شلوار نیز فعالیت داشته است! البته باید گفت که تمام این موضوعات به هیچ وجه باعث نشدند که او از رویاهای خود دست بکشد و همچنان به نوشتن ادامه می‌داد. استن لی در این رویا بود که بتواند روزی جایزه‌ی بزرگترین رمان آمریکا را ببرد.

 

استن لی

 

آغاز کار آقای اعجاب‌انگیز

پس از مدتی کارهای پاره‌وقت و کارگری، استن لی ۱۷ ساله توسط عمویش به مجله‌ی پالپ معرفی شد. به تازگی در این مجله بخشی راه افتاده بود به نام تایملی کامیکس (که بعدها به کمپانی مارول تبدیل شد). وظیفه‌ی هدایت این بخش نیز بر عهده‌ی مارتین گودمن بود. استنلی لیبر قصه‌ی ما (!) در آنجا به شغل پادویی همیشگی‌اش بازگشت و هر از گاهی که نویسنده کم می‌آمد، به جای آن‌ها می‌نوشت. به گفته‌ی خود استن لی او جوهر خودکار نویسنده‌ها را پر می‌کرد، کفشهایشان را برق می‌انداخت و برایشان غذا می‌آورد. در همین حین، لی توانست به شماره‌ی سوم از کامیک‌های کاپیتان آمریکا دست پیدا کند. استنلی مارتین لیبر ۱۷ ساله تصمیم گرفت با مخفف کردن اسمش به استن لی، شروع به نوشتن و ایده‌پردازی در داستان‌های تایملی کامیکس کند؛ و اینگونه شد که او تبدیل به یکی از ویراستارهای پایه ثابت این شرکت مبدل شد. در سال ۱۹۴۱، تایملی کامیکس از مجله‌ی پالپ جدا شد و به صورت مستقل شروع به کار کرد. در همین میان، شریک گودمن از او جدا شد و گودمن مجبور شد تا استن لی ۱۹ ساله را به عنوان ویرایشگر متن کامیک‌هایش انتخاب کند. پس از این اتفاق، استنلی لیبر عزیز به همراه طراحان دیگر، اولین کاراکتر کامیک‌بوکی خود به نام نابودگر را خلق کرد. لی در سال ۱۹۴۲ به عضویت ارتش آمریکا در آمد و تا سال ۱۹۴۵ در آنجا مشغول به خدمت بود.

 

تصویر جدیدی از واندر وومن ۱۹۸۴ منتشر شد | اوبرین مارتل در نقش مکس لورد؟
ادامه

استنلی مارتین لیبر

 

دوران پس از جنگ

مارتین گودمن کمپانی خود را ارتقا بخشید و نامش را اطلس کامیکس نهاد. استن لی نیز که به تازگی از خدمت در ارتش آمریکا بازگشته بود، در این دوران با نوشتن داستان‌های عاشقانه، ترسناک، ماجرایی و هر ژانر دیگری که به ذهنتان می‌رسد، سعی می‌کرد تا مخاطبان را به اطلس کامیکس جذب کند. در دهه‌ی ۱۹۵۰ بود که سری جدید کامیکهای فلش و لیگ عدالت از دی‌سی توانستند به محبوبیت زیادی برسند؛ گودمن نیز بلافاصله به استنلی لیبر دستور داد تا گروهی از ابرقهرمانان بسازد و آن‌ها را در کنار یکدیگر جمع کند. لی دقیقا نمیدانست که باید چه کند؛ اما همسرش به او گفت که باید بتواند نه تنها کودکان و نوجوانان را سرگرم کند، بلکه به نیازهای تمامی قشرهای جامعه رسیدگی کند. به این ترتیب، استنلی مارتین لیبر دست به ابداعی جدید در دنیای کامیک‌بوک زد. او برای اولین بار، سعی کرد که وجهه‌ی انسانی ابرقهرمانان را به نمایش بگذارد. ابرقهرمانان لی درگیر احساسات عاطفی و شکست‌های عشقی می‌شدند، کار می‌کردند، اجاره خانه می‌دادند و در کل، زنده بودند. این موضوع و نحوه‌ی روایت آن توسط استن لی نابغه، سبب شد تا او بتواند انقلابی در صنعت کامیک‌بوک ایجاد کند.

 

دانلود کمیک دستکش بینهایت به زبان فارسی | شماره آخر اضافه شد
ادامه

استنلی لیبر

 

اولین قدم‌ها

استنلی لیبر در اولین قدم‌ برای خلق کاراکترهای کامیک‌بوکی جدیدش، گروهی از ابرقهرمانان دانشمند تحت عنوان چهار شگفت‌انگیز را خلق کرد. این گروه به سرعت توانست به محبوبیت بسیار بالایی دست پیدا کند و نام لی و اطلس کامیکس (مارول) را در میان طرفداران شناخته شده تر کرد. به همین مناسبت، لی دوباره دست به کار شد. نتیجه‌ی فعالیت‌های او و طراحی‌های جک کربی و استیو دیتکو به خلق ابرقهرمانانی نظیر ثور، دکتر استرنج، مرد آهنی، مردان اکس، هالک، دردویل و در آخر، موفق‌ترین و برترین کاراکتر کامیک‌بوک‌های مارول یعنی مرد عنکبوتی انجامید. اما این پایان کار نبود؛ استن لی که به گودمن قول یک تیم حرفه‌ای از ابرقهرمانان را داده بود، با مشارکت کربی به گروه انتقام جویان رسید. احتمالا می‌توانید تصور کنید کا مجموعه‌ای از تمام‌ ابرقهرمانانی که استن لی در تمام‌ این مدت خلق کرده بود و دیدن مبارزه‌ی آن‌ها در کنار یکدیگر برای طرفداران چه معنی‌ای داشت. سوددهی وحشتناک مارول شروع شد و این کمپانی توانست با فروش بالای کامیک‌بوک‌هایش و محبوبیت بسیاری که میان طرفداران کسب کرد، تقریبا تمام‌ رقیبانش را شکست دهد. استنلی مارتین لیبر ره ۱۰۰ ساله را ۱ شبه طی کرده بود و حال، هیچ مانعی برای موفقیت وجود نداشت.

 

استن لی

 

شهرت ابدی

از زمانی که استن لی شروع به ساخت کودکی و بزرگسالی انسان‌های خلاق و کامیک‌خوان کرد، همه فهمیدند که او برای همیشه در دنیای هنر، مخصوصا دنیای کامیک‌بوک، ماندگار خواهد ماند. او به نماد کمپانی مارول تبدیل شد و کم کم توانست تمامی این کمپانی را زیر دست بگیرد و وظیفه‌ی ویرایش و انتشار بیشتر کامیک‌های آن را بر عهده گرفت. استن لی توانست به نمادی از دنیای کتاب‌های مصور تبدیل شود و میراثی عظیم از خود به جای بگذارد؛ میراثی که به نظر می‌رسد هیچ‌گاه از میان نخواهد رفت و همانطور که می‌بینید، روز به روز بر محبوبیت آن افزوده می‌شود. استنلی لیبر مردی‌ست که کودکی خیلی‌ها را ساخته. او بدون شک در خاطر تمامی علاقه‌مندان به هنر باقی خواهد ماند.

 

استن لی

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *