تاریخچه ی فیلمهای اسپایدرمن / از تلویزیون تا سینما!

اسپایدرمن در سینما مورد توجه ترین شخصیت کمیک بوکی است ؛ آنقدر که تا کنون ۶ فیلم تجاری مستقل و موفق برایش ساخته شده و تا به حال دوبار بازسازی شده ؛ این داستان همچنان ادامه دارد و قرار است هفتمین فیلم مستقل اسپایدرمن ساخته شود اما از کجا شروع میشود… ؟ خب ، با ما باشید ؛

 فیلمهای اسپایدرمن

برخلاف آنچه که تصور میکنید ، حضور اسپایدرمن بر پرده ی سینما آنقدرها هم بی مقدمه نبوده ؛ از شروع ایده ی ساخت فیلم یا سریالی درمورد اسپایدرمن تا ساخت اولین فیلم تجاری موفقی که امروز میشناسیم یا همان مردعنکبوتی ۲۰۰۲ ، چیزی حدود ۲۵ سال فاصله است در این سالها مردعنکبوتی همیشه در سالنهای سینما منتظر اکران فیلم خودش بود؛

شروع

در سال ۱۹۷۷ کمپانی کلمبیا اولین نسخه از مرد عنکبوتی را با نام ” مجموعه اسپایدرمن شگفت انگیز” در قالب پایلوت یک مجموعه تلوزیونی تهیه کرد ، در این مجموعه نیکولاس هموند ، اولین کسی بود که نقش پیتر پارکر  را ایفا کرد ؛ ” مجموعه مرد عنکبوتی شگفت انگیز”  در سال ۱۹۷۹ روی شبکه ی سی بی اس انتشار یافت که البته با استقبال چندانی رو به رو نشد. سرانجام در سال ۱۹۸۰ نسخه ی وی اچ اس آن روانه ی بازار شد.

 

اولین تصویر مرد عنکبوتی در مقابل دوربین
اسپایدرمن (۱۹۷۷)

 

در سال ۱۹۷۸ دو قسمت دیگر همین مجموعه با عنوان ” اسپایدرمن ضدحمله میزند” پخش شد. سری پایانی این مجموعه هم پس از سه سال با اپیزود ” چالش اژدها” در اروپا منتشر شد تا پایانی بر شروع نه چندان موفق مرد عنکبوتی در تلوزیون باشد.

در سال ۱۹۷۸ ژاپنی ها فیلمی انیمیشنی به نام “مردعنکبوتی” ساختند که قسمتی فرعی از مجموعه ژاپنی این مجموعه بود و مثل باقی قسمتهای این فیلم از سال ۲۰۰۹ در وبسایت رسمی مارول در دسترس است.

 

spiderman 1978
برداشت ژاپنی ها از مردعنکبوتی!

 

سرگردانی

 

از سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۲ مارول به دنبال یک استدیو و تهیه کننده ای قابل اطمینان برای سینمایی کردن اسپایدرمن و دنیای مارول میگشت ؛ در این مدت از کنن فیلمز تا کارلکو پیکچرز را برای ساخت اولین عنوانش امتحان کرد ولی هیچ کدام جرات نکردند چنین فیلم پر ریسکی بسازند ؛ این سرگردانی تا جایی ادامه پیدا کرد که حتی  جیمز کامرون هم مدتی مشغول نگارش فیلمنامه برای مردعنکبوتی بود اما  حتی کامرون هم نتوانست مارول را راضی کند ؛ این شرایط در حالی ادامه داشت که دی سی چندین فیلم از سوپرمن و بتمن اکران کرده بود و  همگی هم اکران های نسبتا موفقی بودند ؛  به نظر میرسید مارول  قافیه راباخته اما حتی تاریک ترین شب ها هم پایانی دارند…

موفقیت

 

بالاخره مارول در سال ۱۹۹۹ اسپایدرمن را به دست سونی و کلمبیا سپرد ؛ نتیجه باورنکردنی بود!  در این فیلم توبی مگوایر نقش پیتر پارکر و جیمز دافو نقش گرین گابیلن را بازی میکنند ؛ با اینکه مارول پیش ازاین مارول مردان ایکس را با فاکس در سینما امتحان کرده بود و فروش خوبی هم عایدش شده بود اما داستان مردعنکبوتی متفاوت بود ؛ اسپایدرمن فقط در قسمت اولش ۸۲۱ میلیون دلار حواله ی خزانه ی سونی و مارول کرده بود و نه تنها قواعد بازی مارول بلکه قواعد بازی در سینمای آمریکا را هم دگرگون کرد .

 

۲۰۰۲ ، سال اسپایدرمن!

 

قسمت اول اسپایدرمن سونی نه تنها مخاطبان را راضی بلکه آنها را شگفته زده کرد اما این فقط آغاز بود؛ منتقدان هم به فیلم نمره ی قابل قبول دادند و این برای سونی و مارول جای کوچکترین شکی باقی نگذاشت که قسمت دوم ساخته شود یا نه!

سونی برای ساخت قسمت دوم به  گروه سازنده فیلم دست نزد و سم ریمی  کارگردان قسمت دوم باقی ماند ؛ طبیعی است هرگز نباید به ترکیب تیم برنده دست زد.

قسمت دوم سال ۲۰۰۴ اکران شد و تقریبا موفقیت قسمت اول را تکرار کرد ؛ هم مخاطبان فیلم را دوست داشتند ، هم منتقدان و نهایتا فروش قسمت دوم به ۷۸۴ میلیون دلار رسید. 

 

doc ok
شاید مارول از اسپایدرمن انتظاری نداشت اما اسپایدرمن به مارول همه چیز داد!

 

مارول در سمت دیگر از فروش حق نشر مردان ایکس به فاکس راضی بود و در این سمت اسپایدرمنی داشت که در هر فیلمش حدود ۸۰۰ میلیون دلار میفروخت پس بدون هیچ درنگی با سونی به سراغ قسمت سوم رفت.

 

قسمت سوم به خاطر سختی مراحل ساختش  سه سال بعد از قسمت سوم در سال ۲۰۰۷ اکران شد ؛ نتیجه ی ساخت این فیلم ۸۹۰ میلیون دلار و نظر متوسط منتقدین نسبت به فیلم بود. حجم موفقیت برای سونی و مارول آنقدر زیاد بود که نمیدانستند علت دقیق موفقیتشان چیست؟ عملکرد خوب سم ریمی و تیم سازنده؟یا کمیکهایی که ۳۰ سال پیش مارول منتشر کرده بود؟ یا …

 

spiderman3
قسمت سوم ؛ پر فروش ترین!

 

اما…

 

همه چیز برای مرد عنکبوتی ، مارول و سونی ایده آل پیش میرفت تا اینکه سم ریمی با گروهی از تهیه کنندگان برای ساخت قسمت چهارم به توافق نرسید و توبی مگوایر و کریستین داست اعلام کردند که بدون حضور سم ریمی در فیلم بازی نمیکنند! پس از مدتی مشکل برطرف شد و همه چیز برای ساخت قسمت چهارم ، حتی فیلمنامه آماده بود اما … در دقایق آخر ریمی از کارگردانی کنار گذاشته شد!

 

سم ریمی
ریمی ؛ مردی که سونی و مارول را در سینما پولدار کرد!

 

ادامه دارد …

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • مقاله
  • تاریخچه ی فیلمهای اسپایدرمن / از تلویزیون تا سینما!