تاریخچه ی فیلمهای اسپایدرمن (۲) / در حوالی خانه

در مقاله ی قبلی به داستان اسپایدرمن در سینما و تلوزیون از ۱۹۷۷ تا ۲۰۰۷ پرداختیم. روزهای سرگردانی که اسپایدرمن پشت سر گذاشت عاقبت خوبی برایش داشت؛ بالاخره در سال ۲۰۰۰ با سونی برای ساخت نخستین فیلم سینمایی‌اش به توافق رسید که نتیجه، فروش فوق العاده ی فیلمهای سم ریمی بود؛ اما پس از کناره گیری ریمی اسپایدرمن وارد دوران سکوت ۶ ساله اش شد…

دوران طلایی کمیک

 

سونی از فروش فیلمهای سم ریمی پول خوبی به جیب زده بود ، مارول هم با فروش خوب اسپایدرمن و مردان ایکس و چندین فیلم ابرقهرمانی دیگر مثل گوست ریدر ، توانسته بود اعتبار خوبی برای افسانه های کمیک بوکیش در میان تهیه کنندگان بزرگ کسب کند ؛ اسپایدرمن نه تنها برایشان اعتبار به ارمغان آورده بود ؛ بلکه ثابت کرد که مخاطبان هالیوود از تماشای نجات پیدا کردن جهان توسط قهرمان کتابهای مصور دوران کودکیشان خسته نمی شوند !

 

dojam-superheros
لشکرکشی قهرمانان کمیک بوک به سینما !

 

پنج سال سکوت !

 

حوالی سال ۲۰۰۵ بود که کوین فایگی (رئیس مارول استدیوز ) متوجه فروش مطمئن قهرمانان کتابهای مصورشان شد ؛ اما دیگر برای اسپایدرمن و مردان ایکس خیلی دیر شده بود ؛ سونی و فاکس حق پخش آنها را در اختیار داشتند از طرفی هم مارول از فروش خوب این فیلمها پول کمی دریافت میکرد و فکر فروش فیلمهای ابر قهرمانی اجازه نمیداد سینما را رها کنند ؛ پس شروع به ساخت فیلمهای مستقل بدون اسپایدرمن و مردان ایکس کردند !

 

فایگی این ایده را داشت که برای هر شخصیتی ، فیلمی جدا بسازد و سپس در فیلمهای تقاطعی از همه ی قهرمانانش استفاده کند پس با مرد آهنی (۲۰۰۸) شروع کرد.

 

دیزنی متوجه ی نقشه ی بی نقص مارول و استدیوهای فیلمسازیش  شد ؛ و به راحتی حق انتشار همه ی فیلمهای مارول به جز اسپایدرمن و مردان ایکس را که از قبل خریده شده بود ، خریداری کرد.

و اسپایدرمن ۶ سال بر پرده ی نقره ای ظاهر نشد.

 

چطور یک فیلم به شعور مخاطب توهین میکند ؟ کلیشه ای اما واقعی !
ادامه
sad-spider
آه … اسپایدرمن تنها مانده با تنهایی خویش

 

سونی و اسپایدرمن

 

پس از اخراج سم ریمی ؛ سونی نمی دانست باید با اسپایدرمن چه کار کند ؛ از یک سو سینماها پر شده بود از فیلمهای ابرقهرمانی دی سی و مارول ،از سوی دیگر به خاطر فاصله زمانی روز به روز از محبوبیت این کاراکتر دوست داشتنی کاسته میشد ؛ در واقع اسپایدرمن داشت از مهمانی که خودش برگزار کرده بود اخراجش میشد.

سونی که برنامه ی دقیقی برای استفاده از مردعنکبوتی نداشت ، چندین بار سعی کرد ؛ پروژه ای از  ونوم ( یکی از ضد قهرمانان داستان مرد عنکبوتی ) کلید ، بزند اما موفق نشد.

 

در سال ۲۰۱۲ پس از ۵ سال قسمت جدید اسپایدرمن به  نام ” مرد عنکبوتی شگفت انگیز” با باری اندرو گارفیلد و اما استون بر روی پرده رفت ؛ با اینکه فروش نسبتاٌ خوبی را تجربه کرد اما نه هواداران از این فیلم راضی بودند ، نه منتقدان تا جایی که نمره ی این فیلم در سایت متاتریک از ۶۶ تجاوز نکرد.

 

spiderman-amazing
پوستر amazing spiderman

 

در قسمت دوم همین مجموعه خود کلمبیا وارد فرآیند تولید شد اما نتیجه همان میزان فروش (۷۵۸ میلیونی) و نمره ی پایین تر از سوی منتقدان بود تا جایی که سونی مطمئن شد اگر قسمت سوم این مجموعه را بسازد نه تنها افت فروش خواهد داشت بلکه به محبوبیت اسپایدرمن هم صدمه خواهد خورد.

 

spider
amazing spiderman 2

 

توافق

 

بالاخره در سال ۲۰۱۵ ؛ مارول توانست سونی را قانع کند که با دیزنی بر سر حق نشر شخصیت محبوبشان به توافق برسد و اسپایدرمن را به دنیای فیلمهای مستقل مارول راه بدهد ؛ در سال ۲۰۱۶ تام هالند حضوری کوتاه در نقش  اسپایدرمن در فیلم کاپیتان آمریکا : جنگ داخلی داشت و قرار بر این شد که سال ۲۰۱۷ اسپایدرمن در دنیای سینمایی مارول فیلمی مستقل برای خودش داشته باشد که بتواند با کارکترهای دیگر مارول تعامل بیشتری کند.

 

دانلود کمیک فیلم ونوم | استوری بردهای ونوم ، یک شکست ؟
ادامه
اسپایدرمن مشترک سونی و دیزنی واقعا اسپایدرمن است !

 

نتیجه ی این همزیستی بین سونی و دیزنی، ” مرد عنکبوتی : بازگشت به خانه ” با فروش ۸۰۸ میلیون دلاری شد که هر چند به پای پرفروش ترین فیلم این شخصیت (قسمت سوم سه گانه ی ریمی) نمی رسید اما این اسپایدرمن هم نظر منتقدان را جلب کرده بود ، هم نظر هواداران را و هم به روایت های کمیک بوکی پایبند بود.

 

در نهایت مارول بالاخره توانست ؛ اسپایدرمن را که از مهمانی خودش اخراج شده بود بازگرداند و به بزرگترین فیلم تقاطعی مارول یعنی انتقام جویان :جنگ بی نهایت برساند.

 

پس از این هم قرار است در سال ۲۰۱۹ قرار است قسمت جدید همین مجموعه با بازی تام هالند و جیک جیلنهال به نام ” مرد عنکبوتی : دور از خانه ” اکران شود.

 

بعضی اوقات اگر کسی را دوست داری ، باید رهایش کنی!

 

هر چند در ظاهر سونی و کلمبیا قید ساخت عنوانی بی نقص از مرد عنکبوتی را مستقل از دیزنی را زدند اما قرار است فیلمی با نام ونوم به عنوان اسپین آفی از اسپایدرمن در سال ۲۰۱۸ با بازی تام هاردی اکران شود ؛ به نظر شما سونی بازهم شکست میخورد؟

 

venom
تام هاردی در نقش ونومی که امیدواریم بهتر از ونوم قبلی ظاهر شود!
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • مقاله
  • تاریخچه ی فیلمهای اسپایدرمن (۲) / در حوالی خانه