نقد فیلم آپگرید | upgrade

آپگرید دومین فیلم لی ونل با بازی لوگان مارشال گرین ، سعی میکند با حفظ استانداردهای ژانر علمی تخیلی باحرکت های تازه در داستانش ، وجهی تازه از این ژانر ارائه دهد ؛ اما ظاهرا لی ونل ترجیح داده فیلم تا اواخر همان نمایش علمی تخیلی کلاسیک بماند ؛ در ادامه با نقد فیلم آپگرید همراه ما باشید .

از اره و مرموز تا آپگرید !

لی ونل (نویسنده و کارگردان فیلم) مسیر عجیب و غریبی را برای ساخت فیلم آپگرید طی کرده ؛ از بازیگری در سریال همسایه ها و ریکاوری تا آشنایی با جیمز وان و همکاری در پروژه هایی مثل اره و مرموز ! ونل بیشتر به سینمای سرگرم کننده میپردازد تا فیلم های عمیق و چند لایه ؛ اما حتی او هم متوجه شده که اگر باز سراغ فیلمی مانند اره برود با شکست مواجه خواهد شد ، دیگر دوران داستانهای جیگ‌ساو که با بودجه ی یک و نیم میلیونی و به لطف جیمز وان صد میلیون دلار میفروخت به سر آمده و باید چیز جدیدی ارائه داد ! پس سراغ ساخت آپگرید رفت . ونل پیش از این برای اولین بار کارگردانی مرموز : قسمت سوم را تجربه کرده بود که نمی شود گفت توفیق زیادی بدست آورد اما خب… تجربه ، تجربه است.

 

تکرار مکررات

آپگرید از لحظه ای که شروع میشود میدانید قرار است چه اتفاقی بیفتد ؛ مردی که همسرش یا شخص مهمی در زندگیش دزدیده یا کشته میشود و سعی میکند انتقام بگیرد ! تقریبا موضوع درصد بالایی از فیلمهای اکشن سینمای بلاک باستر چنین چیزی بود ؛ اما آپگرید میخواهد تفاوت ایجاد کند ! برای این کار سراغ هوش مصنوعی و اضافه کردن چاشنی وحشت (چیزی ونل فکر میکند در آن تخصص دارد) ، خشونت جنون آمیز و… البته کمی کمدی !! (صرفا جهت فروش بیشتر!) میرود اما میشود از این مخلوط عجیب و غریب لذت برد؟

 

نقد فیلم شزم | بیلی بتسن دوست‌داشتنی، قهرمان جدید دی‌سی!
ادامه
لوگان مارشال گرین
لوگان مارشال گرین بالاخره فیلمی در حد و اندازه های خودش پیدا کرد تا در آن بدرخشد!

 

می شود… ؟!

چرا نمی شود ! درست است که ونل آنقدرها هم در ساختن یک فیلم چندلایه و فلسفی مهارت ندارد اما خوب میداند چگونه مخاطبش را سرگرم کند.

 

نقد فیلم آپگرید
من فلجم! باور نمی کنی؟

 

گری یک مکانیک خودرو با همسرش آشا، به خوبی و خوشی زندگی میکنند ؛ آشا کارمند یک شرکت پیشرفته ی تولید اندام مصنوعی است. گری همسرش را برای تحویل خودرو به یکی از مشتریانش با خود میبرد ؛ از قضا مشتری گری، ارون کرین یکی از مخترعان بزرگ شرکت وسل از آب در می آید و آنها را با تراشه ای به نام استم که هوش مصنوعی یک فرانسان را در خود دارد آشنا میکند. در راه برگشت چند بی‌خانمان خودروی آنها رو سرنگون میکنند، آشا را به قتل میرسانند و گری را فلج میکنند. گری ویلچرنشین شده و خودکشی میکند ؛ در بیمارستان ارون به ملاقاتش می آید و به او پیشنهاد استفاده از تراشه ی استم را برای سالم شدن دوباره ی سیستم عصبی گری میدهد. در پایان مشخص میشود تمام این ماجراها زیر سر آن تراشه ی باهوش و شرور است که میخواسته بدن گری را تسخیر کند ! میبینید!؟ در دنیای ونل علاوه بر ارواح خبیث ، تراشه ها هم میخواهند بدن انسان ها را تسخیر کنند !

 

خالق کانجورینگ تهیه‌ی بازسازی فیلم قطار بوسان را بر عهده گرفت
ادامه

وقتی دیواری کوتاه تر از هوش مصنوعی نیست

در آپگرید حجم فراوانی از بار داستانی به ۲۰ دقیقه ی پایانی فیلم منتقل شده ؛ در واقع ریتم فیلم در پایان داستان به جای آرام و سپس متوقف شدن ، سریع تر و سریع تر میشود ؛ آنقدر اواخر فیلم سریع پیش میرود که اصلا حتی فکر نمی کنید ممکن است حوصله تان سر برود و باید گفت که این نکته ی مثبتی است!

 

نقد فیلم upgrade
نقطه ی قوت فیلم ضرباهنگ مطمئنش است

 

چرا هوش مصنوعی باید بخواهد یگانه باشد؟ چرا یک تراشه باید به دنبال یک هویت انسانی باشد؟ اگر هوش مصنوعی انقدر پیشرفت کند که بتواند بهتر از بشر فکر کند آیا میتواند حقیقت را درک کند؟ اصلا هوش مصنوعی طبق کدام معیار و ملاکی از انسان بهتر فکر میکند؟ تمام این پرسش ها ایده هایی هستند که با هر کدام میشود یک فیلم فلسفی موفق ساخت ؛ اما آپگرید از کنار تمام این ایده ها عبور میکند و فقط کاری میکند که فیلم سرگرم کننده جلوه کند ! واقعا حیف !

 

امتیاز فیلم " آپگرید "
۶
میانگین امتیازات: ۶
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *