فراخوان دوازدهمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی منتشر شد

فراخوان دوازدهمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی صبح امروز با حضور مسئولان برگزاری این رویداد هنری در دفتر مدیر کل هنرهای نمایشی رونمایی شد.

در جلسه صبح دیروز (۲۴ مرداد) که با حضور شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، افشین تحفه‌گر معاون هنری و نمایشی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، محمدجواد استادی مشاور مدیرکل و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد، چمی‌گو مدیرعامل موسسه آفرینش‌های فرهنگی هنری آستان قدس رضوی، مهدی سیمزاری معاون این موسسه و دبیر اجرایی دوازدهمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان ، رضوی سیدحجت طباطبایی رئیس اداره هنرهای نمایشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، اتابک نادری مدیر هماهنگی امور استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی، حسین موذن مدیر تالار هنر، مریم کاظمی دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان و مهدی حاجیان مدیر امور جشنواره‌های اداره کل هنرهای نمایشی برگزار شد، جزئیات فراخوان، موضوعات و رویکرد جشنواره امسال همچنین نحوه برگزاری هرچه بهتر جشنواره بیان شد.

 

شهرام کرمی در این نشست منطقه خراسان و شهر مشهد را بهترین منطقه برای برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی عنوان کرده و ظرفیت‌های زیرساختی، زیارتی و گردشگری این شهر را در کنار هنرمندان شناخته شده تئاتر از جمله ویژگی‌های این شهر برشمرد. وی با اشاره به جشنواره‌های تئاتر خیاباین مریوان و جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان گفت یک رویداد فرهنگی و هنری زمانی می‌‌تواند اثر بخش باشد که به یک جریان فرهنگی تبدیل شود. متاسفانه بیشتر جشنواره‌هایی که در کشور طراحی و برگزار می‌شوند جشنواره‌هایی تبلیغی هستند ولی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان جشنواره‌ای تبلیغی نیست، پرمخاطب است و به شکلی خاص روی مخاطب‌اش تاثیر می‌گذارد. کار در این حوزه رویداد را به جریانی فرهنگی تبدیل می‌کند که در کل منطقه تاثیر می‌گذارد. نمونه‌های این جریان فرهنگی را در شهرهای همدان و مریوان می‌توانیم به خوبی ببینیم. مدیرکل هنرهای نمایشی سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال جدید را دوری از نگاه جشنواره‌ای و جشنواره زدگی تئاتر عنوان کرده و تاکید کرد که از رویدادی که جریان فرهنگی ایجاد کند حمایت خواهند کرد.

 

نخستین تیزر فیلم دایان به کارگردانی بهروز نورانی پور رونمایی شد
ادامه

دوازدهمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

 

افشین تحفه‌گر نیز در این جلسه با قدردانی از استان هرمزگان که یازده دوره گذشته این جشنواره را میزبانی کرده به بیان توضیحاتی در خصوص میزبانی شهر مشهد از این رویداد و جشنواره‌های فرهنگی و هنری رضوی در سال جاری پرداخته و گفت که سیاست جشنواره‌های رضوی از امسال تمرکز زدایی از زمان برگزاری بود. پانزده دوره گذشته جشنواره‌های فرهنگی و هنری رضوی در دهه کرامت برگزار می‌شد که از امسال تصمیم گرفته شد ۳۲ جشنواره در طول سال پخش شود.

 

وی زمان برگزاری جشنواره را اسفند ۹۷ اعلام کرده و گفت:

در برگزاری جشنواره امسال دستگاه‌های مختلف آستان قدس رضوی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری همکاری دارند. در عین حال کانون پرورش فکری، صدا و سیما، حوزه هنری، آموزش و پرورش و دیگر دستگاه‌های فرهنگی نیز که در حوزه کودک و نوجوان فعالیت می‌کنند همراه این رویداد هنری خواهند بود.

 

موضوعاتی مانند دعوت از هنرمندان شاخص برای تولید تئاتر، تعداد آثاری که به هر بخش راه پیدا می‌کنند، توجه به تولید نمایشنامه و برگزاری کارگاه‌های آموزشی، تنوع موضوعات مدنظر جشنواره و استفاده از داستان‌ها، روایات و احادیث در این حوزه هم‌چنین توجه به نشر صفات اخلاقی و تربیتی امام رضا (ع)، توجه به ویژگی‌هایی همچون مهربانی و عطوفت، توجه به بحث اقتباس، قرار دادن مشاور برای آثار نمایشی از اولین مرحله تولید و  توجه به حوزه بین‌الملل، توجه به برنامه‌های جنبی و مردمی در جشنواره و… از سوی حاضران در این جلسه طرح و مورد بررسی قرار گرفت. در پایان این نشست پوستر فراخوان جشنواره توسط کرمی، تحفه گر و چمی گو رونمایی شد. دوازدهمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی اسفند ماه ۱۳۹۷ در شهر مشهد برگزار خواهد شد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • معرفی
  • فراخوان دوازدهمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی منتشر شد