رسول صدرعاملی پس از ۹ سال به سینما بازمیگردد

رسول صدرعاملی قرار است با فیلم سال دوم دانشکده من پس از ۹ سال غیبت به سینمای ایران بازگردد. با اطلاعات تکمیلی همراه دژم باشید.

رسول صدرعاملی با دست پر به سینما بازمی‌گردد! آخرین فیلم سینمایی رسول صدرعاملی با عنوان در انتظار معجزه در سال ۱۳۸۸ تولید شد و حال او پس از گذشت ۹ سال، فیلم سینمایی سال دوم دانشکده من را کارگردانی کرده است. این فیلم به تازگی در جلسه‌ی شورای سینمایی، پروانه‌ی نمایش گرفته است.

 

زندگی‌نامه‌ای مختصر از رسول صدرعاملی

صدر عاملی در سال ۱۳۳۳ در اصفهان متولد شد و پدرش سید فخرالدین صدرعاملی (۱۳۱۴–۱۳۹۰) بود. او که از از نزدیکان امام موسی صدر بود، به همراه خانواده به تهران مهاجرت کرد و پس از انقلاب مناصبی چون نماینده ولی فقیه و مسؤول عقیدتی سیاسی شهربانی تهران، نماینده ولی فقیه و مسؤول عقیدتی سیاسی آگاهی تهران، نماینده ولی فقیه و مسؤول عقیدتی سیاسی امور مالی ناجا را برعهده داشت و از اعضای جامعه روحانیت مبارز بود.

 

رسول صدرعاملی

 

صدر عاملی، که فعالیت فرهنگی و اجتماعی خود را از هفده‌سالگی با خبرنگاری آغاز نمود، در زمان تحصیلش در مونت پلیه ی فرانسه به اصلی‌ترین گزارشگر بین‌المللی اخبار مربوط به اقامت سید روح‌الله خمینی در نوفل لوشاتو تبدیل شد و در پرواز انقلاب تنها گزارش مستند تصویری و تنها مصاحبه روح‌الله خمینی را ثبت نمود. وی تا سال ۱۳۵۹ به عنوان گزارشگر، قصه‌نویس، دبیر سرویس حوادث و سپس دبیر سرویس پارلمانی با روزنامه اطلاعاتهمکاری داشت. وی در زمان جنگ تحمیلی نیز به ساختن مستند جنگ با علی مزینانی پرداخت. در زمان جنگ به دلیل شهادت برادرش مجبور به بازگشت به ایران شد. هرچند صدر عاملی کارهای مستند و تجربی مختلفی را در کارنامهٔ خود داشت، اما فعالیت حرفه‌ای خود در سینما را با تهیه کنندگی فیلم خونبارش (۱۳۵۹) به عنوان اولین پروژه سینمایی پس از انقلاب آغاز کرد و دو سال بعد، اولین فیلم خود در جایگاه کارگردان را بانام رهایی (۱۳۶۱) ساخت.

 

سریال میراث سیاره مشتری | معرفی عوامل و بازیگران سریال Jupiter's Legacy
ادامه

فیلمیران

 

او میلاد فیلم را که نخستین شرکت ایرانی تولید و توزیع فیلم سینمایی پس از انقلاب اسلامی به‌شمار می‌رود، در سال ۱۳۵۸ تأسیس کرد و با تلاش خود در طول بیش از سه دهه توانست نقشی استثنائی در حمایت از سینمای بخش خصوصی ایران ایفا کند. رسول صدرعاملی در سال ۱۳۸۴ با همکاری چند تن دیگر، مؤسسه بین‌المللی فیلمیران را تأسیس کرد که هم‌اکنون بزرگترین توزیع کننده فیلم در کشور است و در سال‌های اخیر همواره بیش از ۷۰٪ تولیدات سینمای ایران توسط این مؤسسه پخش شده‌است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • خبر
  • رسول صدرعاملی پس از ۹ سال به سینما بازمیگردد