علت توقیف خانه پدری چیست ؟ | آخرین صحبت‌ها از اکران خانه پدری

خانه پدری کیانوش عیاری از جمله فیلمهایی است که همچنان از سال ۹۳ به بعد توقیف است ؛ به نظر میرسد پس از اکران فیلمهای عصبانی نیستم و خانه دختر حالا نوبت به اصلاح و اکران خانه پدری میشود ؛ اما مشکل چیست ؟ درادامه با بررسی علت توقیف خانه پدری همراه ما باشید .

خانه پدری در اپیزود ابتدایی با یک زهرچشم مخوف از مخاظب آغاز میشود ؛ در این صحنه ، پدری نادان ، سنگ بر سر فرزندش می‌کوبد و جمجمه‌ی او را کاملا خرد می‌کند ؛ به دنبال این نما نیز تصویر زنده به گور کردن فرزند در زیرزمین خانه محل اقامت خانواده را می‌بینیم ! اما حتی این اتفاق هم پایان ماجرا نیست ؛ پدر برای مطمئن کردن یکی از اقوام درباره اینکه آیا واقعا فرزندش را کشته یا خیر ، شمشیری را تا میانه در قبر فرزندش فرو برده و سپس شمشیر خون آلود را به طرف خویشاوند خود می‌گیرد تا کشتن فرزندش را ثابت کند !

 

علت توقیف خانه پدری
وقتی اعصاب نداری !

 

گفته شده که در نمایش فیلم خانه پدری در جشنواره فیلم فجر ، برخی افراد به دلیل شدت خشونت بالای صحنه‌های فیلم دچار فشار عصبی شده‌اند . خانه پدری در روزهای چهارم و پنجم دی ماه ۱۳۹۳ در گروه هنر و تجربه در پردیس سینمایی کوروش به نمایش درآمد اما (همانطور که انتظار داشتید بشنوید)، اکران فیلم متوقف شد .

رییس سازمان سینمایی نیز به تازگی با اشاره به علت توقیف خانه پدری و اکران آن توضیحاتی ارائه داد که بخشی از آن را با یکدیگر میخوانیم:

اصلاحیه ای که به فیلم سینمایی خانه پدری وارد شده طبق تشخیص شورا سبب آزار روحیه مردم می‌شود. کشتن یک نفر آن هم با ضربه سنگ و اصرار بر نشان دادن آن با پخش صدای شکستن جمجمه در همه جای دنیا مشمول قواعد می‌شود. این‌ تفکر که اصلاح نمی‌کنم و پخش نمی‌کنم بخشی‌اش به‌همان نظام تهیه‌کنندگی برمی‌گردد و اینکه سرمایه این فیلم از کجا آمده است ؟! اگر سرمایه مال خودمان باشد تعامل‌مان بیشتر می‌شود . حتی با همین شرایط این فیلم اجازه اکران در گروه هنر و تجربه را هم دارد .

 

سریال میراث سیاره مشتری | معرفی عوامل و بازیگران سریال Jupiter's Legacy
ادامه
اکران خانه پدری
وقتی هیچکس اعصاب ندارد !

 

به دور از چیزهایی که در باب علت توقیف خانه پدری گفته شد ، در همه ی جای دنیا استانداردهایی برای نمایش یک صحنه ی خشونت آمیز وجود دارد که مورد تایید متخصصین و روانشناسان است ؛ اما مشکل اصلی این نیست ! مشکل اصلی نبود یک نظام رده بندی سنی برای نمایش فیلمهای سینمای ایران است . فرض کنید پدری فرزند ۱۰ ساله اش را برای تماشای یک فیلم اجتماعی دیگر به سینما ببرد و با این‌چنین صحنه ای مواجه شود ! مشکل این فیلم را میتوان در خارج از فیلم و نبود زیرساخت ها هم جست و جو کرد ؛ کما اینکه سال های گذشته خانواده های ایرانی با فرزندانشان به تماشای فیلمهایی در سینما نشستند که شاید هرگز خانوادگی نبودند . شاید میتوان گرایش مخاطبان سینما را به کمدی ، اینگونه توجیح کرد که مردم حداقل در سینمای کمدی احساس امنیت میکنند ؛ بیاید قبول کنیم سینما بیش از  هر رسانه ی دیگری به رده بندی سنی نیاز دارد . شاید اگر زیرساخت ها تصحیح شوند ، هیچ پدری به فرزندانش نگوید : ” بلیت هنر و تجربه نخرید ؛ آنجا خانه ی پدری نمایش میدهند ! “

 

چطور فیلم را تدوین کنیم ؟ | مراحل تدوین یک ویدیو
ادامه

البته خبرهایی از اجرایی شدن طرح نظام رده بندی سنی به گوش میرسد اما فعلا فقط “به گوش” میرسد !

 

به هر حال خانه ی پدری (مانند تمامی عناوین دیگر) فیلمی سینمایی و اثری هنری است نه یک فیلم مستهجن ؛ اما در اینکه آیا فیلم خانه پدری اکران می‌شود یا خیر شک بسیاری وجود دارد . شاید این فیلم دوباره به هنر و تجربه تبعید شود !

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *