نقد و بررسی فصل چهارم سریال لوسیفر | Lucifer Season 4

با نقد و بررسی فصل چهارم سریال لوسیفر همراه دژم باشید؛ پس از اینکه شبکه‌ی فاکس به یک‌باره تصمیم گرفت ساخت سریال لوسیفر را پس از سه فصل متوقف کند، همگی نگران این بودند که سرنوشت شیطان چه خواهد شد؛ خب، باید بگویم که شاید خروج این سریال از فاکس و پیوستن آن به خانواده‌ی بزرگ و قویِ نتفلیکس یکی از بهترین اتفاق‌هایی بود که برای لوسیفر افتاد!

 

نقد و بررسی فصل چهارم سریال لوسیفر | Lucifer Season 4

 

سریال لوسیفر همان فرمول موفق و تقریبا جذاب فصلهای پیش را تکرار می‌کند؛ شیطان، فرشته‌ی طردشده از سوی خدا، به زندگی‌اش در میان انسانها ادامه می‌دهد و از طریق حل کردن پرونده‌های جنایی (که هرکدام به طرز معجزه‌آسایی به زندگی شخصی‌اش مربوط هستند!) به پندهای اخلاقی می‌رسد و مسیر تکامل شخصیتش را به سمت و سویی بهتر از قبل پیش می‌برد. اما چیزی که در این میان تغییر کرده و باعث شده که سریال لوسیفر ارزشمندتر از قبل باشد، شخصیت منفی این سریال است؛ در فصل جدید لوسیفر، شاهد این هستیم که شخصیت مطلقا بد با نیت‌های پلید وجود ندارد و این خود لوسیفر (شخصیت اصلی) است که آرام آرام به ذاتش بازمیگردد و شیطانی می‌شود! این تغییر رویه در فصل جدید واقعا نیاز بود و اگر قرار بود لوسیفر باز هم به همان شیوه‌ی قدیم پیش برود، یعنی شیطان شخصیت خوب باشد و دیگر شخصیتها برای او بد بخواهند و در انتها نیز پیروز میدان شخص شیطان باشد، آن‌وقت می‌شد گفت که این سریال به دام “تکراری بودن” افتاده؛ البته شاید در ادامه‌ی متن به این نتیجه برسید که شاید لوسیفر واقعا به سمت کلیشه‌ها می‌رود… !

 

نقد و بررسی فصل چهارم سریال لوسیفر با بازی تام الیس
تام الیس در نقش لوسیفر واقعا خوش می‌درخشد؛ تا حدی که می‌توان گفت شاید هیچ‌کس نتواند نقش ابلیس را به این خوبی اجرا کند!

 

کاراکترها در فصل جدید سریال لوسیفر منطقی‌تر رفتار می‌کنند و تقریبا می‌توان گفت که خبری از برخی کاراکترهای بیش‌ازحد فانتزی فصل‌های قبل نیست. شخصیتهای داستان حال بیشتر از حد توانشان زجر کشیده‌اند و همگی در حال مرحم گذاشتن روی زخم‌های قلبشان هستند. فاکتورهایی از قبیل ترس از گناهان گذشته، روبرو شدن با مشکلات شخصی و تکامل محوریت اصلی فصل چهارم لوسیفر هستند که هر یک به خوبی نشان داده شده‌اند. به طور کلی از لحاظ منظوررسانی داستان، سرهم بودن فیلمنامه، کارگردانی و بازیگری نمی‌توان ایراد خاصی بر روی این فصل گرفت؛ اما مشکل اصلی اینجاست که لوسیفر با اینکه قرار بوده یک سریال جنایی معمایی باشد، برخی جاها بیشتر شبیه به یک درام نوجوانانه است که اصلا با ذات داستان هماهنگی ندارد. این ضعف از فصل سوم گریبان‌گیر سریال شد و همچنان کم و بیش می‌شود آن را حس کرد.

 

در وصف فصل چهارم سریال Lucifer باید گفت که بازگشت لوسیفر کاملا افتخار آمیز و همراه با موفقیت بوده و اگر برخی از کلیشه‌ها و سادگی‌های سریال را نادیده بگیریم، با اثری ارزشمند مواجه هستیم که نه تنها به شما یاد می‌دهد که چطور می‌توانید بهتر باشید، بلکه به شما می‌آموزد که آنچه که هستید را بپذیرید و بیش از پیش به خودتان علاقه‌مند باشید. هراثری که بتواند این موضوع را به مخاطبش بفهماند، ارزش وقت گذاشتن خواهد داشت.

 

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
Lucifer Season 4
Author Rating
41star1star1star1stargray
نمره
نمره‌ی IMDB
۹
نمره‌ی دژم
۷
میانگین امتیازات: ۸
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • نقد
  • نقد و بررسی فصل چهارم سریال لوسیفر | Lucifer Season 4