نقد فیلم «انتقام جویان : جنگ ابدیت» | Avengers : infinity war

چه اتفاقی برای یک فیلم سینمایی می افتد که کمتر از ۲ هفته به فروش یک میلیارد دلار میرسد و پس از تقریباً یک ماه به چهارمین فیلم پرفروش تمام تاریخ سینما تبدیل میشود آن هم در حالی که در کشور سازنده اش هشتمین فیلم پرفروش است ؟ “انتقام جویان : جنگ ابدیت ” ( Avengers : infinity war)  محصول زحمت های دوساله سازندگان یا سرمایه گذاری ۹ ساله والت دیزنی یا تلاش بی وقفه  و  ۱۰ ساله ی استدیو های مارول نیست ! داستان به خیلی قبل تر از این حرف ها باز می گردد :

 حماسه ی آمریکایی ها !

داستان تقریباً از ۷۰ سال پیش شروع میشود جایی که جوانی بنیانگذار یک نشریه در حوزه ی سرگرمی به نام تایملی میشود ؛ کار آنها تولید کمیک بوک بود ! مجله هایی مصور که داستان ابرقهرمانان را بازگو میکردند.

شاید بزرگسالان توجهی به این مجلات نداشتند اما کودکان و نوجوانان دهه های ۴۰ ،۵۰ ، ۶۰ ، ۷۰ ، ۸۰ ، ۹۰  عاشق کمیک بوک ها و قهرمانانش شده بودند ، با آنها خیال پردازی میکردند ، خودشان را به جای آنها میگذاشتند و ساعتها خوش میگذراند .

زمان میگذرد و کودکان ، جوان و جوان ها بزرگسال میشوند اما کمیک ها و دنیایشان در ناخودآگاه کودکان دیروز و بزرگسالان امروز ماندگار شدند!  

 

comics
مجله های مصور بی ارزش یا گنج های پنهان ؟

 

بالاخره پس از ۶۰ سال مارول با امتحان کردن استدیو های مختلف برای ساخت فیلمهایش به این نتیجه رسید که باید در سینما هم مستقل شود و شروع به کار روی یک پروژه ی بلند مدت به نام دنیای سینمایی مارول کرد که تا کنون  ۳ فاز داشته  ؛ فاز اول با شش فیلم آیرون من ۱ ، هالک شگفت انگیز ، آیرون من ۲ ، تور ، کاپیتان آمریکا و اتنقام جویان ۱ توانست فروش خارق العاده ی سه میلیارد و هفتصد میلیون دلار تجربه کند.

 

فاز دوم نیز با ۶ فیلم دیگر از آیرون من ۳ (۲۰۱۳) تا مرد مورچه ای (۲۰۱۵) بود که فروش پنج میلیارد و دویست میلیون دلاری در گیشه ثبت کرده است  و فاز سوم هم از سال ۲۰۱۶ با فیلم کاپتان آمریکا :جنگ داخلی شروع شد و در سال ۲۰۱۸ با پلنگ سیاه به اتمام رسید فروش پنج میلیارد و هفتصد میلیون دلاری را تجربه کرده است !

اما فاز چهارم ! قسمت اولش همین جنگ ابدیت است با فروش دو میلیارد دلاری !

 

نقد فیلم Five Feet Apart | پنج فوت دور از هم تا همیشه!
ادامه
انتقام جویان
انتقام جویان

 

ایده ها افسانه نیستند

 

این ۱۹ فیلم در کمتر از ده سال تقریباً ۱۶ میلیارد دلار فروخته اند در حالی هالیوود در یک سال با ۹۰۰ فیلم ۳۴ میلیارد دلار میفروشد ؛ یعنی مارول با فقط ۱۹ فیلم به اندازه ۴۵۰ فیلم در هالیوود فروش کرده !

 

تمام فیلم های دنیای مارول تا جنگ ابدیت

 

در فضای تجاری کشورمان که سینما هم جزوی از آن محسوب میشود مفهومی به نام سرمایه گذاری بلند مدت نوعی حماقت تلقی میشود ؛ تهیه کنندگان و سرمایه گذاران به نحوی در بخش های مختلف روی ایده ها سرمایه می گذارند که انگار هیچ امیدی به نسل آینده و آینده ی کشور ندارند ! 

بهتر است هرچه زودتر به خودمان بیایم یک بار دیگر به آمار های بالا نگاه بیندازید : ایده ها افسانه نیستند !

 

به سوی ابدیت و فراتر از آن !

 

اگر “انتقام جویان : جنگ ابدیت ”  را دستکش ابدیت (دستکش تانوس) در نظر بگیریم سنگ هایش فیلمهای انتقام جویان ، دکتر استرنج ، ثور : دنیای تاریک ، محافظان کهکشان ، انتقام جویان : عصر اولتران و کاپیتان آمریکا : اولین انتقامجو هستند ؛ سازندگان دنیای مارول در تمام این ده سال که دنیای سینمایی مارول را می ساختند همیشه گوشه ی چشمی به این فیلم داشتند آنها خیلی روی محبوبیت جنگ بی نهایت حساب باز کرده بودند.

 

تقریبا برای هر سنگ یک فیلم داریم به جز سنگ روح ! ایده ی سنگ ها ” تئوری همه چیز” را به یاد می آورد .

 

داستان از جایی شروع میشود که تانوس (تایتان) قدرتمند اقدام به جمع آوری سنگهای بینهایت میکند او میخواهد با این سنگ ها تعادل را در جهان برقرار کند و نصف جمعیت جهان را  از بین ببرد ؛ در آغاز فیلم او دو عدد از سنگهای  بینهایت را بدست میاورد و افرادش را به دنبال دو سنگ دیگر که روی زمین هستند میفرستد و خودش به دنبال مهم ترین سنگ یعنی سنگ روح میرود !

داستان فیلم از کمیک ” دستکش بی نهایت ” اقتباس شده اما جنگ ابدیت یک اقتباس وفادارانه محسوب نمی شود ؛ تا آنجایی که در انتهای این فیلم میبینم  مارکوس و مک فیلی (نویسندگان فیلم ) چندان تمایلی برای بازسازی کمیک ندارند آنها حتی به حفظ المان های داستان کمیک اصلی هم چندان معتقد نیستند ! 

اما  هیچ کدام از اینها دلیل نمیشود که “انتقام جویان : جنگ بی نهایت” فیلم ضعیفی باشد ؛ حجم جلوه های ویژه در این فیلم تقریباً از هر فیلم ابرقهرمانی دیگری بیشتر است  ، آنقدر که فقط چهار شخصیت اصلی فیلم مدل سه بعدی هستند و این مدل ها طوری با محیط  هماهنگ شدند (از نظر نورپردازی و …) که انگار بخشی از آن هستند. 

 

نقد انیمیشن شگفت انگیزان 2 | آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا!
ادامه

 تانوس تایتان مقتدر !

 

خوشبختانه رمز موفقیتی که تیم نویسندگی مارول در چند فیلم اخیرشان کشف کردند در جنگ ابدیت هم وجود دارد ؛ اینکه ابرشرور ها غیرقابل درک باشند دیگر طرفداری ندارد !

در چند فیلم اخیر مارول دیگر شخصیت های منفی بی دلیل یا به خاطر جنون آنی کلیشه ای به دنبال نبرد با قهرمانان نیستند از ؛ کیلمانگر در پلنگ سیاه تا ایگوی محافظین کهکشان ، هر کدام منطق و هدف خودشان را برای مبارزه دارند اما تانوس داستان متفاوتی دارد !

 

thanos
تانوس

 

تانوس به دنبال آشوب نیست ، حتی به دنبال مرگ و نابودی هم نیست ؛ از نظر او جهان جمعیت زیاد و منابع کمی دارد ( نظریه ی مالتوس ) باعث میشود موجودات زیادی رنج بکشند و اگر جمعیت جهان نصف شود دیگر موجودی رنج نخواهد کشید ؛ در واقع او میخواهد جهان بی نظم را نظام مند کند ! منطقی جنون آمیز !

اما تانوسِ کمیک ” دستکش بی نهایت ” اینطور فکر نمی کند ، او عاشق است ، عاشق “مرگ” !

اگر قرار باشد داستان مثل کمیک پیش برود پس از تانوس ، نبیولا صاحب دستکش بی نهایت میشود که با توجه به تصویری که از او در نگهبان کهکشان دیدیم این داستان چندان خوشایند نیست !

 

نبیولا

 

پس از ابدیت 

 

قسمت اول جنگ ابدیت با استقبال مخاطبین در سراسر جهان مواجه شد و شک نکنید برای قسمت دوم هم همین اتفاق میفتد ؛ تجربه ای که ثابت کرد اگر بخواهید یک فیلم با محبوبیتی در مقیاس جهانی بسازید غیرممکن نیست !

انتقام جویان : جنگ بی نهایت نه تنها فیلم چشم نوازیست بلکه داستانی با ایده های جذاب روایت میکند و تماشای دوباره اش بر هر سینما دوستی واجب است !

 

 

امتیاز فیلم " Avengers : infinity war "
۸
میانگین امتیازات: ۸
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

1 دیدگاه در “نقد فیلم «انتقام جویان : جنگ ابدیت» | Avengers : infinity war

[…] لعنتی!! راستی من نقد قسمت جدید اونجرزو نوشتم میتونید اینجا […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *