چطور فیلمنامه بنویسیم ؟ (۱) / مقدمه

چطور  فیلمنامه بنویسیم ؟

 

پاسخ به این سوال آنقدر مهم است که برایش یک گرایش دانشگاهی وجود دارد اما حقیقت این است که دانشگاه ها فقط شما را در معرض دانشی که کاربردش را خودتان باید کشف کنید قرار میدهند ؛ پس چیزی به عنوان ” آموزش فیلمنامه نویسی ” برای کسی که ایده یا تصوری برای نوشتن ندارد عملاً بی معنی است. در این مجموعه مقاله قصد داریم تا علاقه مندان به فیلمنامه نویسی را در مسیرشان راهنمایی کنیم ؛ با ما همراه باشید …

 

فیلمنامه چیست؟

 

سناریو یا فیلمنامه داستانی است که برای ساخت فیلم نوشته می نویسند و شامل شخصیت ها ، صحنه ها ، سکانس ها ، موسیقی و … می شود.

با این که تعریف بالا محدود به نظر می‌رسد ؛ اما در عمل هیچ فرمول ثابت و خاصی برای فیلمنامه نویسی وجود ندارد . بعضی از نویسندگان بیش از حد به جزییات صحنه از موسیقی متن تا میزانسن میپردازند و در مقابل ، گروهی دیگر هستند که فیلمنامه‌شان ، بیشتر شبیه به یک طرح مختصر است تا فیلمنامه و بار طراحی جزییات را به عهده ی کارگردان میگذارند . کدام گروه اشتباه میکنند ؟

هیچ کدام ! هیچ یک از ما مثل دیگری فکر نمی کند هر کسی نحوه نگرش و نگارش خودش را دارد ؛ اما دقت کنید که هر چقدر نقشه راه دقیق تری داشته باشید ، احتمال گم شدنتان هم کمتر میشود . البته که تجربه مشخص میکند به چه چیزهایی نیاز خواهید داشت ؛ اما بهتر است روش خاص خودتان را در نگارش پیدا کنید .

 

سید فیلد و فیلمنامه

 

حتی اگر کسی به فیلمنامه نویسی فکر کرده باشد بعید است که نام سید فیلد را نشنیده باشد .سید فیلد نویسنده ی کتاب “چگونه فیلمنامه بنویسیم ؟” ، موردتوجه ترین استاد فیلمنامه نویسی در جهان است . او ۵۰ سال از عمر ۷۸ ساله ی خود را صرف تهیه کنندگی ، فیلم نامه نویسی ،تالیف و تدریس کرد ؛ با اینکه فیلد در سال ۲۰۱۳ از دنیا رفت اما روشی  که او برای نویسندگی فیلمنامه پیشنهاد کرد هنوز هم از موفق ترین و پرکاربردترین روش های نگارش فیلمنامه نویسی است .

 

syd-field
سید فیلد

 

اگر قصد نوشتن یک فیلمنامه ی موفق را دارید حتما کتاب ۳۰۰ صفحه ای فیلد به نام “چگونه فیلم نامه بنویسیم” را مطالعه کنید یا میتوانید  همین مجموعه  مقالات را بخوانید ؛ ما سعی کردیم آموزه های سید فیلد را در مطالبمان بگنجانیم.

 

 

برای نوشتن فیلمنامه چه چیزهایی باید بدانیم؟

 

 لیست بلندبالایی از مهارت ها و دانش های مختلف که برای نویسندگی سناریو نیاز است وجود دارد ؛ از  اصول نگارش و درام  گرفته تا روانشناسی و فلسفه . اما واقعا نیازی نیست که شما تمام مکتبهای فلسفه و یا تمام نظریات روانشناسی را برای نگارش یک فیلمنامه ی موفق حفظ باشید ؛ نکته این است که  از هر دانش یا مهارتی همانقدر بهره مند شوید که نیاز دارید .

 

مثلا برای نگارش یک فیلم علمی تخیلی که در مورد زندگی میمون هاست (سیاره ی میمون ها) نیازی ندارید همه چیز را درمورد آناتومی میمون ها یا محیط زیست آنها بدانید ؛ البته که داشتن اطلاعات و مشورت با متخصصان در این زمینه ، شما را در باور پذیر شدن کارتان کمک میکند ؛ اما باید از هرچیز همان قدر بهره بگیرید که میخواهید . در واقع میتوان گفت که از این نظر فیلمنامه نویس باید مثل یک محقق عمل کند .

 

فیلمنامه سیاره میمونها
سیاره‌ی میمونها به نویسندگی مارک بامبک

 

تنها چیزی که بدون آن نمی توانید فیلم نامه بنویسید درام پردازی است!

 

درام پردازی!

 

درام پردازی یعنی چه ؟ درام پردازی یعنی دادن بار نمایشی به داستانی که هنوز در قالب کلمات است . به نوشتار رمان‌ها دقت کنید ؛ شما چیزهایی را در رمان میخوانید که ممکن است هرگز نمود بیرونی در رفتار شخصیت پیدا نکند . مثلا در رمان اگر شخصیت ناراحت باشد ، شما با گفتن اینکه “او به خاطر مرگ پدرش دوران سختی را تجربه میکند” حق مطلب را ادا کردید ؛ اما در فیلمنامه اینطور نیست . شما میتوانید بنویسید “او ناراحت است” و در ذهنتان کادر دوربین را که فردی ناراحت را نشان می‌دهد مجسم کنید . اما چطور می‌خواهید نشان دهید او چرا ناراحت است یا اینکه چطور دوران سختی را تجربه می‌کند؟

اگر برای این سوالات در ذهنتان جواب های زیادی پیدا کردید خیلی خوشحال نشوید ؛ درام پردازی همیشه یه این راحتی ها نیست ! یا اگر جوابی پیدا نکردید نیازی به ناراحت بودن نیست ؛ درام پردازی یک مهارت است و هر مهارتی برای گسترش نیاز به تمرین و ممارست دارد !

 

حتما فیلمنامه مطالعه کنید ! در اینجا دو نمونه فیلمنامه برای مطالعه ی شما عزیزان قرار دادیم که میتوانید آنها را از لینک‌های قرار داده شده دانلود کنید :

 

 دانلود فیلمنامه get out
از اینجا دانلود کنید

 

 

دانلود فیلمنامه لوگان
از اینجا دانلود کنید

 

 

در مقاله‌ی بعدی به ساختارشناسی فیلمنامه ها میپردازیم.

 

سری مقاله‌های ” چطور فیلمنامه بنویسیم ” را شنبه‌ی هر هفته در مجله‌ی سینمایی ” دژم ” دنبال کنید .

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *