نقد فیلم « دارکوب » | فاجعه !

فیلم دارکوب ، جدیدترین ساخته ی بهروز شعیبی فقط یک فیلم (به ظاهر) اجتماعی دیگر است نه چیز دیگر ! حتی با وجود جوایزی که فیلم برای سارا بهرامی و جمشید هاشم پور به ارمغان آورد ، عملکرد بازیگران هم نمی تواند کمکی به دارکوب کند . در ادامه با نقد دارکوب همراه ما باشید .

 سینما یا تریبون ! 

نقد و بررسی فیلم در سینمای ایران همیشه با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم میکند ؛ گاهاٌ نقد ها از ظرف نقد بودن خارج و بیشتر شبیه به یک بیانیه ی اجتماعی میشوند ؛ به دنبال این قضیه فیلمها هم از الگوی ساخت خود خارج و وارد سرزمین عجایب نوشته های منتقدان عزیز میشوند !

 

بله ! در اینکه هنر هیچ حد و مرزی ندارد و هر اثر هنری ارزش و اعتبار خودش را دارد شکی نیست اما سینما یک تریبون برای سخنرانی مستقیم نیست !

 

دارکوب

 

متاسفانه این تفکر آن قدر در سینمای ایران همه گیر شده که ماهیت اصلی سینما دچار تغییر شده است . هرکسی برای رفتن به سینما دلیلی دارد اما همگی تقریباً در یک چیز مشترکند ؛ هیچ کدام از ما برای خوابیدن به سینما نمی رویم ! سینما قبل از هر چیزی باید سرگرم کننده باشد بنابراین یک فیلم نمی تواند به شما داستانی بگوید که درون مایه اش را هزاران بار شنیده اید یا اگر هم اینکار را میکند بهتر است حداقل سرگرم کننده باشد .

 

نقد فیلم قانون مورفی رامبد جوان | مجمع دیوانگان خندوانه‌ای
ادامه

دارکوب !؟

بدون تعارف بهروز شعیبی با ساخت دارکوب چند صدقدم به عقب برگشته است ! فیلمهای قبلی او از جمله سیانور ، دهلیز و طلا و مس همگی فیلم قابل قبول و حتی بعضاً خوب بودند؛ اما دارکوب ؟!

 

فیلم-دارکوب

 

مهسا ، زنی معتاد که خانواده اش او را به خاطر اعتیاد رها کردند ، باز میگردد تا فرزندش را از همسرش پس بگیرد … .

 

تمام  فرضیه ی دراماتیک فیلم همین یک خط است و تا پایان فیلم نیز همین باقی می ماند . باقی متن فیلم توضیح غیرضروری درمورد شخصیت های فرعی و اصلی است !

 

بدون شک بهزاد عبدی از بهترین آهنگسازان ایرانی است اما موسیقی برای این فیلم تهیه کرده ، آنقدر نا به جا استفاده شده که در بین نماهای فیلم گم شده است.

 

دارکوب

 

ضرباهنگ در دارکوب آنقدر آشفته عمل میکند که اواسط  فیلم عملاً از حرکت باز می ایستد تا جایی که فکر میکنید داستان فیلم تمام شده و دارد وقت می کُشد . سپس دوباره با یک نقطه ی عطف خفیف پیکر بی جان داستان به سمت دیگری پرتاب میکند تا چیزی را که از آغاز درست و حسابی واردش نشدیم تمام کند !

 

نقد فیلم مرد عنکبوتی: دور از خانه | Spider-Man: Far From Home
ادامه

از نکات مثبت فیلم بازی جادویی جمشید هاشم پور ، ایده ی اولیه ی تقریباً جذاب … و یک نما از پیرمردی که مشغول کشیدن سیگار بود در حالی که سیگار دیگری روی گوشش بود و یک بسته سیگار در دستش داشت ! همین !

 

جمشید هاشم پور

کلام آخر

شعیبی به جای ساخت این فیلم میتوانست یک مستند درمورد اعتیاد و معضلاتش در جامعه بسازد تا بتواند دقیقاً چیزی که میخواهد را بگوید . یا اگر به دنبال ساخت فیلمی سینمایی بود میتواست فیلمی در ژانر وحشت با موضوع ترس از یک معتاد بسازد ؛ اما متاسفانه دارکوب هیچ کدام از اینها نیست! 

امتیاز فیلم "دارکوب"
۲
میانگین امتیازات: ۲
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *