انیمیش نان آور | پروانه ی نان آور

برای ساخت پروژه ای مثل انیمیشن نان آور باید بیخیال کمپانی های بزرگ انیمیشن سازی مثل پیکسار و دست به دامان تهیه کنندگان چند ملیتی مثل آنجلینا جولی شد که اعتبار و شهرتشان سر به فلک بکشد؛ در ادامه با دورنمایی از انیمیشن نان آور همراه ما باشید؛با اینکه مدتهاست این انیمیشن منتشر شده اما افتخارات و جوایزی که در جشنواره ی نانس فرانسه ۲۰۱۸ بدست آورد باعث شد تا به بررسیش بپردازیم ؛ “نان آور” انیمیشنی نیست که در هر جای جهان جایزه بگیرد!

 

پروانه

فیلمنامه ی “نان آور”  از رمانی که ۱۸ سال پیش توسط دبورا الیس ،نویسنده ی کانادایی نوشته شده ، اقتباس شده است ؛ با این که این انیمیشن اقتباسی بی نقصی از رمان “پروانه” یا همان نان آور نیست اما میتواند شمارا مجاب کند که تا آخر تماشایش کنید ؛ در واقع درون مایه و فضای داستان بسیار نزدیک به رمان شده اما داستان و جزییاتش متفاوت است.

breadwinner
رمان نان آور

ساخت “نان آور” از هر جهت شجاعانه محسوب میشود ؛ در شرایطی که انیمیشن ها با طراحی های سه بعدی و جلوه های ویژه کامپیوتری چشم نواز مخاطبان سینما را محسور میکند ؛ ساخت انیمیشن با روشی کلاسیک آن هم در فضایی تاریک و اقتباس از رمان پرفروش ۱۸ سال پیش میتواند حکم یک خودکشی مالی را برای یک پروژه انیمیشنی داشته باشد مگر اینکه به جوایز جشنواره های مختلف امیدوار باشد که آن هم بدون تهیه کننده معتبر تضمینی ندارد!

منطقی است که فاکس یا دیزنی چنین فیلمنامه ای را نمیسازند ؛ برای آن ها ساخت انیمیشنی که ایده ی اصلی اش یک نوزاد با صدای مردانه باشد در اولویت است نه داستان تلخ یک کودک افغان که کودکیش قربانی جاهلیت میشود .

وقتی شکمت سیر باشه همه چیز  بهتره…

 

پوستر فیلم سینمایی یک کیلو و بیست و یک گرم به کارگردانی رحیم طوفان رونمایی شد
ادامه

“نان آور” داستان کودک افغانی به نام پروانه است  که با پدر ، مادر ،برادرنوزاد و خواهر بزرگترش زندگی میکند. به خاطر قوانین طالبان هیچ زنی نمی تواند بدون شوهرش یا پدر و برادرش از خانه خارج شود ؛ روزی نیروهای طالبان پدر پروانه را به خاطر مطالعه ی کتابهای ممنوعه (در رمان به خاطر تحصیلات در خارج افغانستان ) دستگیر میکنند ؛ پروانه مجبور میشود با موهای کوتاه و ظاهری پسرانه به بازار برود و کار پدرش را انجام دهد اما …

“نان آور” تمام سعیش را میکند که ترحم شمارا برنیانگیزد و درون مایه را امیدواری در سخت ترین شرایط معرفی کند اما متاسفانه در این موضوع موفق عمل نمی کند ؛ با ابنحال این انیمیشن محتوای ارزشمندی دارد .

استفاده از داستان موازی در “نان آور” از نقاط قوتش است ؛ داستان سلیمان که از زبان پروانه میشنویم همگام با داستان اصلی پیش میرود وحتی ار خود داستان اصلی هم دلنشین تر تمام میشود ؛ پسرکی که برای نجات روستایش به نبرد فیل پلیدی میرود و در نهایت معلوم میشود ؛ سلیمان داستانِ پروانه همان برادرش در قامت یک اسطوره است ؛ این لحظه قابل تحسین ترین سکانس فیلم است که داستان موازی با داستان اصلی تلاقی میکند.

سلیمان
مرد دریا ، نجات‌دهنده‌ی DC یا زمین‌زننده‌ی آن؟! | هر آنچه باید پیش از اکران آکوامن بدانیم
ادامه

ما در همسایگی اپراتوری ها…

نان آور انیمشنی بی نقص نیست اما تصویر جالبی از قهرمان دارد ؛ برای قهرمان بودن نیازی نیست کره ی زمین را از هجوم بیگانگان فضایی نجات دهید یا یک کشور را از هجوم مهاجرین نجات دهید ؛ فقط باید دوست بدارید !

توصیه ی من به شما این است این انیمیشن را بارها ببینید ؛ خودش با شما حرف میزند!!!

نان آور !

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *