چگونه فیلمی را تدوین کنیم ؟ (۱۱) | روش های کار پیشنهادی ۲

هفته ی قبل ۳ روش کار برای تدوین یک ویدیوی موفق ارائه دادیم ؛ این هفته هم ادامه ی این روش ها را برایتان نوشته ایم ؛ در ادامه با قسمت یازدهم از چگونه فیلمی را تدوین کنیم همراه ما باشید تا از نماهای منطبق و تراولینگ برایتان بگوییم 

 

چگونه فیلمی را تدوین کنیم ؟

۴- نماهای منطبق را به هم برش بزنید !

 

اگر میخواهید دو نما را به هم متصل کنید باید آنها را از نظر فاصله ی کانونی ، شرایط نوری و فاصله ی مشابه از سوژه باهم مقایسه کنید ؛ عدم انطباق غیرمنطقی دونما تصور مخاطب را به هم میریزد مگر اینکه بخواهید مفهومی را بیان کنید که در آن صورت هم تدوین به چشم می آید ؛ تدوین خوب تدوینی است که دیده نشود.

 

۵-آوردن نمای واکنش یا مکث در خلال یک دیالوگ خطا نیست !

در گفت و گوها ، اگر یکی از شخصیت ها در حال دیالوگ گفتن است هیچ ضروریتی ندارد که فقط نمای او را داشته باشیم و بعد از اینکه دیالوگش تمام شد به نمای شخصیت دیگر برش بزنیم ؛ اتفاقا اگر در میان دیالوگ از نماهای واکنش استفاده کنیم طبیعی تر و جالب تر خواهد بود البته این هم یک قانون نیست اما تا وقتی دلیلی برای نقضس وجود ندارد رعایتش کنید.

 

چطور فیلمنامه بنویسیم ؟ (2) / ساختار فیلمنامه
ادامه

۶- در یک گفت و گوی سه نفره از یک نمای دو نفره به نمای دونفره دیگر برش نزنید!

اگر صحنه ای داشتید که سه شخصیت در حال گفت و گو باهم بودند سعی کنید از نماهای تک نفره به تک نفره یا دو نفره به تک نفره برش بزنید  اما اگر از دو نفره به دو نفره برش بزنید موقعیت فضایی فرد سوم در پرده دچار ابهام میشود  ! با این روش شوخی نکنید !

 

۷-وقتی به یک نمای نزدیک یک حرکت برش میزنید برداشت کندتر را انتخاب کنید

در نماهای بسته به خاطر کوچک بودن کادر همه چیز سریع به نظر میرسد اما هر چه نما دورتر شود انگار سرعت هم کاهش میابد ؛ فرض کنید در یک نما کسی کتاب را از روی میز بر میدارد ؛ اگر این نما بسته و سرعت حرکت زیاد باشد احتمال دارد اصلا مخاطب نفهمد که یک کتاب برداشته شد اما اگر اینکار در نمای بسته کندتر انجام شود سرعت متناسب به نظر میرسد.

 

۸-تراولینگ را به زوم ترجیح دهید

زوم کردن با عدسی کار میکند و عدسی در هنگام بزرگنمایی پرسپکتیو را متناسب با دید ما تغییر نمی دهد اما  تراولینگ هم به خاطر حفظ کیفیت و هم حفظ پرسپکتیو و هم اینکه بزرگنمایی اشیای دور یا همان زوم کردن توسط چشم ما قابل درک نیست انتخاب بهتری است مگر اینکه چیز دیگری بخواهید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *