چند قانون ساده در فیلمسازی | قانون ۱۸۰ درجه ، قانون ۳۰ درجه و جهت پرده

برخلاف آنچه که مردم عام تصور میکنند ، روند ساخت یک فیلم سینمایی آنقدر قاعده و اصول نوشته و نانوشته دارد که به نقل از فدریکو فلینی ، چیزی کم از ساخت یک موشک ندارد ؛ در این مقاله قصد داریم تا قبل از پرداختن به دیگر مقالات مربوطه به تدوین فیلم ، چند قانون ساده مثل قانون ۱۸۰ درجه ، قانون ۳۰ درجه و جهت پرده در فیلمسازی را برای شما به زبان ساده توضیح دهیم تا به درک شما از تدوین‌گری ( یا در کل ساخت فیلم ) بیشتر کمک کند . همراه ما باشید ؛

 

چند قانون ساده در فیلمسازی !

اصولا هر ساختاری که بتواند انسان را از لحاظ احساسی و منطقی درگیر کند ، بدون ساز و کار نیست ( البته این را هم در نظر بگیرید همه چیز برای بشر ساز و کار دارد ) ؛ اما سینما آنقدرها هم شعبده نیست و قوانینی برای بهتر درک شدن دارد ؛ دقیقا مانند یک زبان !

 

قانون ۱۸۰

در فیلمها خیلی پیش می آید دو شخصیت با یکدیگر رابطه پینگ پونگی برقرار کنند ؛ حالا میتواند از نوع دیالوگ باشد ، نگاه یا هر چیز دیگری ! در آغاز این صحنه ها ، دوربین یک نمای نیمه باز از دو شخصیت و تجسمی از موقعیت مکانی آنها به ما میدهد ؛ پس از آن دیالوگ ها در نماهای بسته گفته میشود ، اما کار قانون ۱۸۰ درجه چیست ؟ اگر از بالا به این دو نفر نگاه کنیم و یک دایره رسم کنیم ، که یکی از شخصیتها این سمت و دیگر مقابلش باشد ، دوربین حق دارد فقط روی ۱۸۰ درجه از این دایره حرکت کند ؛ علت این است که اگر در نمای بسته اول ، شخصیت اول شما به سمت راست برای تقابل با شخصیت دوم نگاه کند ، پس شخصیت دیگر هم باید قرینه ی این کار را انجام دهد ؛ نکته این است که اگر از این ۱۸۰ درجه خارج شوید این اتفاق دیگر ممکن نیست و تجسم فضایی مخاطب به هم میریزد !

 

چگونه فیلم تدوین کنیم ؟ | بدردنخور ها و به دردبخورها ۲
ادامه
اگر خارج از ناحیه ی قرمز فیلمبرداری کنید مخاطب احساس خوبی ندارد !

 

قانون ۳۰ درجه

این قانون هم بنابر قانون ۱۸۰ درجه تنظیم شده ؛ اگر میخواهید در یک صحنه چند نما بگیرید ، باید با نمای قبلیتان ۳۰ درجه تفاوت داشته باشد ؛ در غیر این صورت ، تدوین‌گر به اشتباه نمای قبلی شما را به نمای بعدیتان برش میزند و از آنجا که مخاطب تفاوت میان دو نما را تشخیص نمیدهد ، احساس میکند فیلم دچار پرش شده یا قطعه ای از آن بی مقدمه بریده شده !

 

قانون ۳۰ درجه
قانون ۳۰ درجه

 

جهت پرده

این قانون از دو قانون دیگر ساده تر است و تداوم حرکت را یاد آوری می کند ؛ برای مثال وقتی فردی از سمت راست وارد کادر شده و از سمت چپ کادر خارج میشود ؛ در نمای بعدی هم باید همین اتفاق را نشان دهید ؛ در این صورت انگار شخصیت شما دارد به نمای قبلی باز میگردد .

 

جهت پرده در فیلمسازی
این خودرو قطعاً درنمای بعد هم از راست وارد و از چپ خارج میشود !

 

میبینید ؟ ساخت یک فیلم آنقدرها هم هم ساده نیست ؛ البته که قوانین مانند رکورد ها برای شکستن تصویب میشوند ، اما خواستیم بگویم سینما آنقدرها هم ساده نیست !

چطور فیلمنامه بنویسیم ؟ (2) / ساختار فیلمنامه
ادامه
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • آموزشی
  • مقاله
  • چند قانون ساده در فیلمسازی | قانون ۱۸۰ درجه ، قانون ۳۰ درجه و جهت پرده