نقد و بررسی فیلم هالووین ۲۰۱۸ | شکوه کلاسیک مایکل مایرز

در نقد و بررسی فیلم هالووین ۲۰۱۸ ، به این موضوع می پردازیم که آیا جدیدترین قسمت هالووین توانسته میراث مایکل مایرز را به خوبی زنده نگاه دارد یا خیر ؛ در ادامه همراه مجله سینمایی دژم باشید :

 

نقد و بررسی فیلم هالووین ۲۰۱۸ | مایکل مایرز در کلاسیک‌ترین حالت ممکن !

 

پس از انتشار فیلم هالووین محصول ۱۹۷۸ ، ژانر فیلمهای ترسناک یا هارور ( Horror ) دچار تحولی عظیم شد ؛ استفاده از موسیقی‌ای تنش‌زا ، کارگردانیِ نوین و فیلمبرداری جلوتر از زمان خود ، سبب شد که این فیلم بتواند بسیار موفق ظاهر شود و به دل همگان بنشیند . اما پس از موفقیت فیلم در فروش بود که نزدیک به ۶ فیلم دیگر از داستانهای مایکل مایرز ساخته شد که طبق معمول ، هر کدام ضعیفتر از دیگری ظاهر شدند و میراث مایرز عملا در حال نابود شدن بود ؛ تا اینکه در سال ۲۰۱۷ اعلام شد که هالووین قرار است به ریشه‌های خودش بازگردد و داستان ناتمام مایکل و لوری استرود یک بار برای همیشه به اتمام برسد ؛ ما نیز قصد داریم که در نقد و بررسی فیلم هالووین ۲۰۱۸ ، به این موضوع بپردازیم که آیا جدیدترین قسمت هالووین توانسته موفق ظاهر شود یا خیر :

 

مایکل مایرز در فیلم هالووین ۲۰۱۸
هالووین ۲۰۱۸ به راحتی ۶ فیلم ساخته‌ی شده از روی این فرنچایز را نادیده می‌گیرد و مستقیما خودش را از انتهای ورژن اصلی محصول ۱۹۷۸ آغاز می‌کند !

 

کلاسیک‌ترینِ کلاسیکها

همه چیز در این فیلم رنگ و بوی کلاسیک و مخصوص به خودش را دارد ؛ کافی‌ست از صحنه‌های اول فیلم به دقت محو نماها ، تصاویر ، رفتار شخصیتها ، موسیقی و دوربین فیلمبرداری شوید تا بفهمید با اثری کاملا کلاسیک طرف هستید که هر بخش آن کاملا قابل پیش‌بینی است . برای مثال ، صحنه‌ای در فیلم وجود دارد که تمامی عوامل در آن ، مشغول داد زدن هستند که فلان شخصیت مرده است ؛ اما حتی کم‌حواس‌ترین یا حواس‌پرت‌ترین مخاطب هم به راحتی متوجه می‌شود که در حال گول خوردن است ! تکرار این موضوع در دیگر صحنه‌های فیلم ، تا زمانی که درگیریهای آخرین سکانس فیلم رخ دهد ، باعث می‌شود که لذت اصلی فیلم ، که سورپرایز شدنهای مربوط به قتلهای مایکل مایرز است ، عملا به چشمتان نیاید ؛ چون پیش از این همه‌ی اتفاقات را حدس زده اید ؛ و این موضوع بزرگترین عامل جذابیت فیلم یعنی ترسناک بودنش را با بی‌رحمی تمام از آن گرفته است !

 

نقد فیلم شبی که ماه کامل شد - شبی که قرار بود ماه کامل شود !
ادامه
هالووین ۲۰۱۸
تصویری از سکانس پایانی فیلم که شاید کمی بتواند هیجان به شما تزریق کند ؛ اما فقط همین !

 

رحم نمی‌کنیم

در نقد و بررسی فیلم هالووین ۲۰۱۸ ، باید به این موضوع اشاره کنم که مایکل در این فیلم به هیچ‌کس رحم نمی‌کند ! در فیلمهای ترسناک ، به صورت ناخوداگاه شاهد این موضوع هستیم که به بچه‌ها و زنان رحم بیشتری می‌شود و در بدترین موارد ، کشته شدن آن‌ها به شما نشان داده نمی‌شود ؛ اما در هالووین ۲۰۱۸ ، استرسی وجود دارد که ناشی از رفتار رندوم و بدون انتخاب شخصیت اصلی منفی در مسیرش به سمت هدف است ؛ مایرز به هیچ‌چیز و هیچ‌کس رحم نمی‌کند ! پیرزن ، پیرمرد ، پلیس ، نوجوان ، جوان و … ؛ مایرز حتی به راحتی بچه‌ها را می‌کشد ؛ به طوری که در سکانسی ، همزمان با وقتی که موسیقی دلهره‌آور فیلم در حال پخش است ، مایرز با یک چاقوی بزرگ از کنار یک تخت بچه‌ی نوزاد می‌گذرد و با شنیدن صدای گریه‌ی کودک ، لحظه‌ای صبر می‌کند … اما از کشتن کودک گذشته و از کنار تخت رد می‌شود ! دقیقا در نمایی که اندک صبر مایرز نشان داده می‌شود ، اوج دلهره و اضطراب فیلم نیز نمایان می‌شود . اما با توجه به اینکه فیلم در غافلگیری ما کوتاهی می‌کند ، این خصیصه‌ی خوب نیز کم دیده می‌شود .

 

فیلم halloween 2018
عنصر غافل‌گیری برای یک فیلم ترسناک ، مهمترین چیز به شمار می‌رود ؛ عنصری که هالووین ۲۰۱۸ عملا آن را نادیده گرفته !

 

موسیقی : همان همیشگی / تدوین : جای کار دارد !

اگر موسیقی فیلم هالووین ۱۹۷۸ را شنیده باشید ، می‌دانید هر‌ کجا که موسیقی فیلم شروع به پخش می‌کرد ، اتفاق بدی در حال رخ دادن بود و پس از دیدن یک‌باره‌ی فیلم ، احتمالا نسبت به این موضوع شرطی شده‌اید ؛ در فیلم هالووین ۲۰۱۸ نیز سازندگان فیلم از همین فرمول استفاده کرده‌اند و با شنیدن هرباره‌ی موسیقی فیلم ، مو بر تنتان سیخ می‌شود و در انتظار قتل به صفحه‌ی نمایش خیره می‌شوید ! اما بزرگترین معضل هالووین در بحش فنی و مخصوصا تدوین فیلم است ؛ تدوین در این فیلم به حدی کودکانه و سرسری انجام شده و در بسیاری از صحنه‌های فیلم ، شاهد پرش‌های بی‌جهت و بی‌معنی‌ای هستیم ؛ این موضوع ، به طور ناخوداگاه به مخاطب این فکر‌ را منتقل می‌کند که فیلم صرفا می‌خواهد مایکل مایرز و کشتن‌های پر از خون و خون‌ریزی‌اش را نشان بدهد و سعی بر تعریف یک داستان مشخص و صاف و هموار ندارد !

 

نقد فیلم داش آکل (محصول ۱۳۹۷) | درون مایه و بی مایه !
ادامه
نقد و بررسی فیلم هالووین ۲۰۱۸
اما موسیقی همچنان شاهکار است … نه ؟

 

پایان نقد و بررسی فیلم هالووین ۲۰۱۸ | فیلم را ببینیم یا خیر ؟

اگر از علاقه‌مندان فیلمهای ترسناک کلاسیک هستید و دلتان برای یک داستان اسلشر قدیمی تنگ شده ، هالووین برای شما ساخته شده است ؛ اما اگر برای دیدن داستانی درگیر کننده و روایتی جدید و تازه از مایکل مایرز به پای فیلم نشسته اید ، همین حالا فیلم را از روی دستگاه‌های پخش‌کننده‌ی خود پاک کنید ! این فیلم کاملا مناسب کسانی‌ست که با قسمت اول رابطه‌ی خوبی گرفته‌اند و دلشان برای دیدن هالووین کلاسیک تنگ شده است . فرق بزرگی‌ست میان اقتباس‌گرفتن از روی یک ایده و با الهام گرفتن از آن ، ایده‌های ناب خلق کردن ؛ در اینکه هالووین ۲۰۱۸ به خوبی توانسته میراث هالووین ۱۹۷۸ را زنده نگاه دارد شکی نیست ؛ اما آیا بسنده کردن به همین میراث برای بقای هالووین کافی‌ست ؟

 

 

 

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
Halloween (2018 film)
Author Rating
21star1stargraygraygray
نمره‌ی نهایی هالووین ۲۰۱۸
نمره‌ی منتقدین
۶
نمره‌ی دژم
۵
میانگین امتیازات: ۵.۵
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *