نقد و بررسی فیلم انتقام جویان ۴: پایان بازی (هشدار: متن حاوی اسپویل است!)

با نقد و بررسی فیلم انتقام جویان ۴: پایان بازی همراه دژم باشید. این فیلم که به عنوان تمام‌کننده‌ی معنوی فاز سوم دنیای سینمایی مارول شناخته می‌شود، یکی از برترین و شاید برترین فیلم کمیک‌بوکی تمام تاریخ سینما است! شاید فکر کنید که بزرگنمایی می‌کنیم؛ اما اگر فیلم را دیده باشید، قطعا به این نتیجه رسیده‌اید که به هیچ شکل دیگری نمی‌توان همچین پایانی را برای دنیای سینمایی ۱۱ساله‌ی مارول ساخت!

 

نقد و بررسی فیلم انتقام جویان ۴: پایان بازی (هشدار: متن حاوی اسپویل است!)

 

چهارمین قسمت از انتقام جویان با جدیت و خشونت تمام آغاز می‌شود و از همان ابتدای کار، ریتم سریعی را در پیش می‌گیرد و شما را هر چنددقیقه یک‌بار مبهوت و درمانده می‌کند! این فیلم از ابتدای کار و از همان پرده‌ی اول، به صورتی کاملا حرفه‌ای و کارشده شروع به چیدن نقاط عطف می‌کند و هر از چند گاهی با یک سورپرایز بزرگ، باعث می‌شود که به هیج عنوان حس نکنید در حال تماشای فیلمی هستید که قرار است ۳ ساعت طول بکشد. پایان بازی احساسی‌ترین فیلم کمیک‌بوکی ساخته شده تا به امروز است و شاید از این نظر از فیلمی همچون لوگان نیز پیشی بگیرد!

 

انتقام جویان
یادتان است که اتفاقات این فیلم را برایتان پیش‌بینی کردیم؟!

 

از نظر فنی، با زیباترین و سنگین‌ترین فیلم مارول طرف هستیم؛ پایان بازی از هر جهت زیبا طراحی شده و نمیتوان ایراد خاصی به بخش فنی گرفت؛ حرکات دوربین هوشمندانه‌ست، کاراکترها هر یک در قاب مناسب خود قرار دارند و هرکجا که لازم باشد، در قاب هستند و هرکجا که لازم نیست، به گوشه‌ای می‌روند. جلوه‌های ویژه نیز کاملا بدون ایراد طراحی شده؛ اگر در جنگ بی‌نهایت شاهد برخورد سیاره‌ها به هم بودیم، در این فیلم شاهد نبردهای بسیار بزرگ و سنگین از لحاظ گرافیکی هستیم که نشان از توانایی بسیار بالای مارول در ساخت و پرداخت جلوه‌های ویژه دارد. موسیقی فیلم نیز کاملا حماسی کار شده و دقیقا در جایی که باید پخش می‌شود و در جایی که سکوت لازم است خامشی چیره بر صحنه‌ست. اگر حس می‌کنید که برخی از موسیقی‌ها به گوشتان آشنا می‌رسد، به موقعیتی که در آن هستید دقت کنید و سعی کنید به خاطر بیاورید که در کدام فیلم از دنیای سینمایی مارول و کدام موقعیت مشابه بود که این موسیقی شنیده می‌شد!

 

لیست برندگان مراسم The Critics’ Choice Awards 2019 را در مجله سینمایی دژم ببینید
ادامه
فیلم انتقام جویان ۴: پایان بازی
جمع شدن تمامی ابرقهرمانان در کنار یکدیگر نیازمند دو چیز است: هدفی والا و برقراری ارتباط صحیح میان تمام شخصیتها؛ دو عنصری که به زیبایی در چهارمین قسمت از انتقام جویان رعایت شده.

 

شاید فکر کنید که با دیدن تریلرهای فیلم به دانشی درباره‌ی داستان رسیده‌اید؛ اما مطمئن باشید که پس از دیدن فیلم تازه می‌فهمید که تیم تبلیغات مارول چه هزینه‌ای را صرف سانسور کرده تا هیچکس نفهمد که قرار است چه بلایی به سر تماشاگر بیاید! وقتی به انتهای پرده‌ی اول فیلم می‌رسیم که عملا بیست دقیقه‌ی ابتدایی این ۳ ساعت را شامل می‌شود، موج بزرگی از ناامیدی و پوچی به درون قهرمانان و مخاطب تزریق می‌شود. داستان انتقام جویان ۴ به قدری حرفه‌ای جلو می‌رود که شاید در انتها اصلا متوجه نشوید که چه بر شما گذشته؛ دقیقا مثل وقتی که وارد یک کنسرت موسیقی سنتی ایرانی می‌شوید! گرچه ریتم فیلم بی‌عیب نیست و در اواسط فیلم و پیش از نبرد پایانی، لحظاتی را در کندی سپری می‌کند؛ اما برادران روسو با زیرکی تمام، این کندیِ سرعت را با نقاط عطف بزرگ پر می‌کنند تا تماشاچی را بر سر جای خود میخکوب کنند. برای مثال، وقتی سفر در زمان در حال انجام است، کمی بی‌حوصله می‌شویم و دقیقا حس و حال تماشای فیلمهای ضعیف‌تر مارول را داریم؛ اما به ناگاه باز هم به احساسی‌ترین صحنه‌ی “جنگ بی‌نهایت” می‌رسیم و این‌بار به جای گامورا، بیوه‌ی سیاه است که قربانی می‌شود. بله؛ مارول با بی‌رحمی تمام، کاراکترها را می‌سازد و سپس نابودشان می‌کند تا شما حتی توان اعتراض نیز نداشته باشید!

 

نقد و بررسی فیلم انتقام جویان ۴: پایان بازی
دیدن نسخه‌های ۲۰۱۲ انتقام جویان خاطرات بسیاری را برای شما زنده خواهد کرد

 

اما به شخصیتها بپردازیم؛ شخصیت‌پردازی در این فیلم به بهترین شکل ممکن انجام شده و به جرات می‌توانم بگویم که شخصیتی نیست که به کنار برود و توجهی به او نشود؛ البته شاید اگر کمی به هاک‌آی بیشتر بها داده می‌شد یا کمی بیشتر از تقابلات هالک و دکتر بنر می‌دیدیم، بهتر بود. همه‌ی ۲۲ فیلم دنیای سینمایی مارول تا به امروز در یک قاب جمع خواهند شد و دیدن تمامی این شخصیتها کنار یکدیگر و تعاملی که با هم دارند، بسیار لذت‌بخش و جذاب است. لحظه‌ای که در نبرد آخر و در یک قاب می‌توانیم تمام کاراکترهای مارول را کنار یکدیگر ببینیم، مو بر تن هر مخاطبی سیخ می‌کند و انتخاب دیالوگها و حرکات دوربین هم کمک شایانی به جذابیت این موضوع می‌کند. اما یادمان نرود که سفر توسط کسی به پایان می‌رسد که آن را شروع کرده؛ به همین جهت هم این فیلم از ابتدا درباره‌ی تونی استارک، آغازکننده‌ی دنیای سینمایی مارول است و تا انتهای کار نیز درباره‌ی او خواهد بود؛ دقیقا تا لحظه‌ای که می‌فهمد باید به زندگی‌اش پایان بدهد تا تمام مردم دنیا نجات یابند و این کار را با جمله‌ی تمام می‌کند که دنیای مارول بر پایه‌ی آن بنا شده بود: “من مرد آهنی‌ هستم!”

 

پوستر جدید فیلم کرید 2 | ادونیس کرید در برابر ویکتور دراگو ؛ برنده کدام است؟
ادامه
مرد آهنی تونی استارک
And I… am… Iron Man

 

در انتهای نقد و بررسی فیلم انتقام جویان ۴: پایان بازی باید بگویم که این فیلم حجت را برتمامی فیلمهای کمیک‌بوکی تمام کرد و پایانی را رقم زد که تا سالهای سال در خاطر تمامی طرفداران سینما و مخصوصا طرفداران کتابهای مصور باقی خواهد ماند. پایان بازی یکی از زیباترین پایانهای سینمایی را داراست که در آن، هرآنچه که می‌خواستید را می‌بینید و فراتر از آن را نیز دریافت می‌کنید. اگر احساس رضایت از وقتی که پای داستانهای ۱۱ساله‌ی مارول صرف کرده‌اید برایتان کافی‌ست، صبر کنید تا ۱۰ دقیقه‌ی انتهایی فیلم برسد و بفهمید که قرار است فاز چهارم چه آتشی بر پا کند!

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
Avengers: Endgame
Author Rating
51star1star1star1star1star
نمره‌ی نهایی
نمره‌ی IMDB
۹
نمره‌ی منتقدین
۸
نمره‌ی دژم
۱۰
میانگین امتیازات: ۹
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *