نقد فیلم Green Book | نقد فیلم کتاب سبز ، داستانی فراتر از نژادپرستی

با نقد فیلم Green Book همراه دژم هستید ؛ این فیلم با بازی ماهرشالا علی و ویگو مورتنسن ، امسال توانست جایزه‌ی بهترین فیلم اسکار را تصاحب کند ؛ اما دلیل این انتخاب از سوی آکادمی چه بود ؟ در ادامه‌ی نقد فیلم کتاب سبز خواهید خواند :

 

” فیلم کتاب سبز که برنده ی اسکار بهترین فیلم امسال نیز شد ، یکی از بهترین فیلمهای ۲۰۱۸ است ؛ نه از لحاظ جادوی سینمایی ، تدوین مناسب و یا حتی از لحاظ فیلمبرداری و کارگردانی ؛ این فیلم از نقطه نظر معنا و مفهوم انسانی‌ای که در درونش نهفته شده ارزشمند شده است . “

 

 

نقد فیلم Green Book | نقد فیلم کتاب سبز

 

 

“نژادپرست” یکی از بدترین واژه‌هایی‌ست که انسان خلق کرده و “نژادپرستی” وقیحانه‌ترین رفتاری‌ست که ممکن است از یک انسان که منطق و احساس دارد سر بزند . اینکه شخصی را تنها به علت ظواهرش قضاوت کنیم ، رفتار یک فرد از یک گروه را به تمام افراد گروه ربط بدهیم و بدتر از آن ، برای انسانها گروه‌بندی قائل شویم ، عملی‌ست که ناشایستی آن بارها و بارها در نظر شما آمده . اما چه می‌شود اگر از تمام این واژه ها ، ظواهر و تفکرات خودخواهانه عبور کنیم و یک‌راست به سراغ روح و قلب آدمی برویم ؟ اینجاست که کتاب سبز جادوی خود را به رخ می‌کشد و فراتر از یک اثر سینمایی ساده ظاهر می شود .

 

دکتر دان شرلی
شخصیت دکتر دان شرلی با بازی ماهرشالا علی ، یک موسیقی‌دان واقعی است ؛ در واقع ، تمام این فیلم از روی یک داستان واقعی ساخته شده که رخ دادنش در زمان خود ، به مبارزه علیه نژادپرستی و اتحاد کمک بسیاری کرد .

 

فیلم Green Book از لحاظ فنی یک اثر سینمایی خاص نیست . گرچه کار کارگردان و فیلمبردار در صحنه‌برداری و پرداخت به نماها ستودنی است اما نکته‌ی خلاقانه‌ای در این بخش وجود ندارد ؛ لطفا اشتباه نکنید ! این حرف به این منظور نیست که کتاب سبز فیلم خوبی نیست ؛ بلکه به این معناست که در شناخت و پردازش این اثر ، همانند مفهومِ داستان آن ، نباید به ظواهر توجه کنیم . حرفم را طور دیگری بیان می‌کنم ؛ کتاب سبز از لحاظ فنی فیلمی‌ست که چشمتان را خسته نمی‌کند و موسیقی ، تدوین ، نماها و لوکیشنهای زیبای آن سبب می‌شود که بیش از پیش از داستان ، فیلمنامه و شخصیت‌پردازی کم‌نقص فیلم لذت ببرید .

 

نقدها و نمرات فیلم Stan & Ollie | بازگشت شکوهمند ستاره‌های کمدی
ادامه
نقد فیلم Green Book
روند جریانات فیلم شما را غافلگیر می کند . انتظار یک کلیشه‌ی همیشگی از تغییر کاراکترها را نداشته باشید !

 

از داستان و شخصیتها گفتیم ؛ این فیلم از نقطه‌نظر فیلمنامه یک شاهکار تمام عیار است ! ( یکی دیگر از جوایز به حق در اسکار امسال ) نقاط عطف ، دیالوگها ، مسیر رخدهی اتفاقات داستان و دیگر المان‌های این فیلمنامه از هر جهت دیدنی و ستودنی اند و هرچه فکر می کنم ، ایرادی نمی‌توانم به آن بگیرم ! شاید از نظر برخی ، اینکه به گذشته‌ی شخصیت دکتر شرلی با بازی ماهرشالا علی کمتر از حدی که باید پرداخته شده یک عیب باشد ؛ اما از نظر من ، این موضوع یکی از نقاط قوت فیلم است . لازم نیست بدانیم که شرلی در زندگی‌اش دقیقا با چه مشکلاتی‌ روبرو شده ؛ اینکه اکنون و پس از پشت سر گذاشتن آنها می‌خواهد چه واکنشی نشان دهد دغدغه‌ی اصلی تماشاگر خواهد بود .

 

کتاب سبز با بازی ماهرشالا علی و ویگو مورتنسن
از سکانسهایی که ریتم فیلم تندتر از حالت معمول می شود و پس از آنها ، نقاط عطفی شکل می‌گیرند که باعث چرخش عمیقی در کاراکترها می شود

 

در خلاصه‌ی داستان این فیلم آمده : ” پس از آنکه یک ایتالیاییِ مقیم آمریکا بیکار می شود ، تصمیم می گیرد تا به مدت دو ماه به عنوان راننده و دستیار یک موسیقی‌دان سیاه پوست ، به یک تور موسیقی می رود و در این راه … . ” سیر تکاملی شخصیتهای کتاب سبز بسیار دیدنی و با ریتمی کاملا مناسب پیش می رود . مردی کاربلد و خوش‌قلب که به علت اطرافیانش ، روحیه‌ای نژادپرستانه دارد ، راننده‌ی سیاه پوستی می شود که جامعه‌ی انسانهای رنگین‌پوست را طرد کرده ! هر دو شخصیت اصلی این فیلم ، تا انتهای سفرِ خود به طریقی کاملا جذاب و آمیخته به طنزی واقعی ، دل‌نشین و شیرین ، به شناخت بهتری از قلبشان می رسند و با کنار گذاشتن ظواهری که برای خود درست کردند ، به عمق وجودیشان رجوع می کنند . دیدن لحظه به لحظه‌ی این تغییرِ زیبا به دل هر انسانی خواهد نشست .

 

نقد فیلم Spider-Man: Into the Spider-Verse | بازگشت موفق عنکبوتی‌ها
ادامه
نقد فیلم کتاب سبز
نمایی از یکی از زیباترین و پرمعناترین سکانسهای فیلم که تمام مولفه‌های شیرین فیلم را داراست !

 

فیلم کتاب سبز که برنده ی اسکار بهترین فیلم امسال نیز شد ، یکی از بهترین فیلمهای ۲۰۱۸ است ؛ نه از لحاظ جادوی سینمایی ، تدوین مناسب و یا حتی از لحاظ فیلمبرداری و کارگردانی ؛ این فیلم از نقطه نظر معنا و مفهوم انسانی‌ای که در درونش نهفته شده ارزشمند شده است . کتاب سبز از دید سینمایی یک فیلم خوب است ؛ اما از دیدگاه مفهومی و انسانی ، یک فیلم فوق العاده است که ارزش تماشا و تعمق را دارد . روح انسان فراتر از ظواهر و رنگها را می‌بیند ؛ اگر به این جمله ایمان کافی داشته باشید ، دیدن تغییرات شخصیتهای کتاب سبز در طول سفر پرماجرایشان لذت کافی را به شما می دهد و باعث می شود تا قلبتان گرم و آرام شده و با تلخی روزگار کنار بیایید ؛ زیرا که خواهید فهمید ارزشِ محبت و انسانیت بیش از این حرف‌هاست !

 

 

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
Green Book
Author Rating
51star1star1star1star1star
نمره‌ی نهایی کتاب سبز
نمره‌ی منتقدین
۸
نمره‌ی دژم
۱۰
میانگین امتیازات: ۹
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *