نقد فیلم Five Feet Apart | پنج فوت دور از هم تا همیشه!

با نقد فیلم Five Feet Apart ( پنج فوت دور از هم ) همراه مجله‌ی سینمایی دژم باشید:

 

توضیحی کوتاه قبل از شروع نقد:

 

فیلمهایی در ژانر رمانتیک درام و به سبک “عشق و ناتوانی” ( مثل فیلم سپس تو آمدی ) که معمولا هم از روی یک کتاب اقتباس شده‌اند، از احساسی‌ترین آثار هنری هستند که بعید است در گریه انداختن شما ناتوان بمانند! صدالبته که احساسی بودن فیلمنامه، علت بر بی‌نقص بودن آن اثر سینمایی نیست؛ اما تصمیم گرفتم که نقد فیلم Five Feet Apart ( پنج فوت دور از هم ) را با سختی کمتری انجام دهم. البته به احترام شما مخاطبان عزیز تمام مشکلاتی را که در طول دیدن فیلم مشاهده کردم شرح می‌دهم اما تصمیم دارم تا کمی هم بخش احساسی را در نظر بگیرم!

 

پنج فوت دور از هم تا همیشه | نقد فیلم Five Feet Apart

 

اگر هیچوقت نتوانید نزدیک کسی که دوستش دارید باشید چه می‌کنید؟ البته نه به این معنا که فاصله‌ی شما کیلومترها باشد؛ به اندازه‌ی تنها سه قدم! فیلم Five Feet Apart نیز درباره‌ی این موضوع صحبت می‌کند؛ در این فیلم داستان دختری روایت می‌شود که از بیماری‌ای ژنتیکی به اسم CF رنج می‌برد و از بخت بد، عاشق پسری با همین بیماری می‌شود؛ اما چرا بخت بد؟ در این بیماری، ظرفیت ریه‌ها تقریبا نصف شده و اعضای بدن نسبت به باکتری‌هایی که برای افراد معمولی خطرناک نیستند، واکنشهای خطرناک و کشنده‌ای نشان می‌دهند. البته که افراد دارای CF با افراد معمولی ارتباط معمولی دارند و هیچ محدودیتی نیست؛ اما وقتی پای ارتباط با دیگر افراد دارای CF وسط باشد اوضاع کمی پیچیده‌تر می‌شود؛ به علت اینکه این بدن هر فرد دارای CF می‌تواند حاوی باکتری‌هایی کشنده باشد، افراد مبتلا باید فاصله‌ی خود را تا ۶ فوتی یا تقریبا سه قدمیِ دیگر مبتلایان حفظ کنند. لمس، روبوسی و خیلی چیزهای دیگر که روزانه در حال انجام آنها هستیم می‌تواند یک CFer را به کام مرگ بکشاند!

 

پوستر رسمی فیلم پنج فوت دور از هم
پوستر رسمی فیلم

 

فیلمنامه‌ی اقتباسی این اثر سینمایی تقریبا خوب نوشته شده و هر شخصیت برای خودش جذابیتهای بالایی دارد. همچنین ارتباط میان کاراکترها نیز زیرکانه طرح‌ریزی شده و شاهد تکامل آن به مرور زمان هستیم. گرچه در برخی موارد، بی‌منطقی‌هایی در شروع و یا ادامه‌ی روابط مشاهده می‌کنیم؛ اما در کل این فیلمنامه ارزش اجرا را داشت. ریتم فیلم بسیار خوب است و به جز یک مورد در اواسط فیلم، باعث خستگی شما نخواهد شد و تا انتها پیگیر داستان خواهید بود. کارگردانی و حرکات دوربین نیز معمولی و در حد استانداردهای فیلمهای سینمایی دیگر است و کار خاص و ویژه‌ای در آن مشاهده نمی‌شود. از نظر صداگذاری نیز شاهد اثری معمولی هستیم.

 

نقد فیلم five feet apart
نماد امیدی آشفته

 

حال بعد از شنیدن این موارد شاید از خود بپرسید که چرا منتقدین به این فیلم نمره‌ی ۵ داده‌اند؟ دلیل این موضوع شاید به نسبت قدرت فیلمنامه و اجرای آن بستگی داشته باشد؛ از نظر من، فیلمنامه‌ی این اثر قوی نوشته و طرح‌ریزی شده اما اجرای آن نیاز به زیرکی و هوشمندی بیشتری داشت و نمیتوان دقیقا گفت که اصل مطلب فیلمنامه ادا شده. شاید اگر برخی مشکلات جزئی وجود نداشت و فیلم تا این حد ساده و بی‌آلایش پرداخته نشده بود شاهد اثر قوی‌تری بودیم. مشکل بزرگ دیگر نیز این است که فیلم نمی‌تواند مسائل عمیق‌تری که به آنها اشاره دارد را به درستی بیان کند و مفاهیمی چون پوچ‌گرایی، وجود مفهومی به اسم مرگ، زندگی برای دیگران، معناگرایی و تقابل امید و ناامیدی را در قالب ذهن‌های کودکانه و نوجوانانه بیان می‌کند که شاید اشکال بزرگی نباشد اما کمی از ارزش ماندگاری فیلم می‌کاهد و اگر مخاطب حرفه‌ای سینما نباشید، دقیق متوجه این مفاهیم نخواهید شد و این سردرگمی به ضرر فیلم عمل می‌کند.

 

پنج فوت دور از هم
نماد ناامیدیِ مطلق

 

در انتهای نقد فیلم Five Feet Apart باید بگویم که داستان فیلم پنج فوت دور از هم کاملا زیبا، غم‌انگیز، عاشقانه، آموزنده و جذاب است و داستان تکامل روح و روان در درون کالبدی‌ست که هر لحظه ممکن است از میان برود. مبتلایان CF به علت اینکه بیشتر زندگی خود را در بیمارستانها هستند، نمی‌توانند رویاهایی چون سفر به دور دنیا داشته باشند و زندگی بسته و تنهایی دارند؛ اما این دلیلی برای جلوگیری کردن از دوست داشتن، دوست داشته شدن و خوب زندگی کردن نیست و این موضوعی‌ست که فیلم به شما خواهد رساند؛ اگر از زمان مرگ خود باخبر باشید، با وقتی که برایتان باقی مانده چه می‌کنید؟ امیدتان به چه چیز یا چه کس خواهد بود؟ اصلا امید چه معنایی دارد..؟!

Summary
Review Date
Reviewed Item
Five Feet Apart
Author Rating
31star1star1stargraygray
نمره‌ی نهایی
نمره‌ی منتقدین
۵
نمره‌ی IMDB
۷
نمره‌ی دژم
۶
میانگین امتیازات: ۶
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

4 دیدگاه در “نقد فیلم Five Feet Apart | پنج فوت دور از هم تا همیشه!

سلام
نقدو خوندم هیچ چیز خاصی ننوشته بودید!!!یعنی همه رو خودمون میدونستیم در واقع به نظرم نقد شما بیمعنیه
من اگه به فیلم بخوام از ده نمره بدم از ده نه میدم
زیبا و تاثیر گذار که به نظرم مفهوم شکرگذاری رو هم به خورد مخاطب میده بنظرم از بهترین عاشقانه های چند سال اخیر هالیووده

سلام؛ ممنون از وقتی که برای خوندن نقد گذاشتین. در جواب شما و در ابتدای کار، باید بگم که نقد و بررسی این فیلم با مطالعه، بر مبنای دانش و با دیدن چندین باره‌ی فیلم صورت گرفته و ما همیشه سعی کردیم به حالتی که خسته کننده نباشه و کمترین زمان رو از شما مخاطب عزیز بگیره، مفهوم رو برسونیم. اگر در این باره کوتاهی صورت گرفته من به عنوان نویسنده از شما که وقت گذاشتین عذرخواهی میکنم و سعی میکنم که توضیحات لازم رو بدم.
باید ذکر کنم که از دید احساسی این فیلم از نظر من نمره‌ی ۱۱ از ۱۰ داره (!) و محاله که بشه از دیدنش پشیمون شد؛ اما به عنوان یک منتقد سینما باید جنبه‌های فنی فیلم رو هم در نظر گرفت. با این حال، به هیچ عنوان منکر زیبایی و تاثیرگذاری فیلم نمیشم و اگر بیشتر دقت کنین، در تمام متن به ارزشمندیِ موضوعِ فیلم اشاره کردم.
در انتها هم از شما دعوت میکنم برای مطمئن شدن از حرفهایی که در بالا زدم میتونین این مقاله رو مطالعه کنین:

https://dojam.ir/%d8%a8%d8%b1%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d9%81%db%8c%d9%84%d9%85%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%98%d8%a7%d9%86%d8%b1-%d8%b9%d8%b4%d9%82-%d9%88-%d9%86%d8%a7%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%86%db%8c/

فیلمش سراسر کپیه:/
از فیلم خطای ستارگان بخت ما
از موسیقی متن گرفته تا ایده و شخصیتا
نقدتونم خیلی ناقصه

سلام و ممنون از وقتی که گذاشتین؛ باید بگم که نقد و بررسی این فیلم با مطالعه، بر مبنای دانش و با دیدن چندین باره‌ی فیلم صورت گرفته و ما همیشه سعی کردیم به طوری که کمترین زمان رو از شما مخاطب عزیز بگیره و خسته‌تون نکنه، مفهوم رو برسونیم. اگر در این باره کوتاهی صورت گرفته من به عنوان نویسنده از وقتی ک گذاشتین پوزش می‌طلبم. درباره‌ی کپی بودن ایده باید بگم که ایده‌ی این فیلم در صورت پرداخت بهتر به جزییات می‌توانست بسیار بهتر از خطای ستارگان بخت ما ظاهر شود که از طرف سازندگان کم‌کاری صورت گرفت. موسیقی متن فیلم نیز حرفی برای گفتن نداشت؛ همین!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *