نقد فیلم مغزهای کوچک زنگ زده | خوش ساخت و پر ایده

نقد فیلم مغزهای کوچک زنگ زده ، آخرین فیلم هومن سیدی ، اصلا کار ساده ای نیست ؛ این فیلم تنها فیلم هومن سیدی است که میشود بیش از دو بار دید ؛ خوش ساخت و پر ایده ! با نقد مغزهای کوچک زنگ زده همراه ما باشید :

 

مسیر سخت !

فیلمساز جایزه بگیر جشنواره ها بودن ، تفاوت زیادی با یک فیلمساز صاحب سبک و خوش ایده دارد ! یک جورایی مثل تفاوت بین پهلوان و قهرمان میماند ؛ اما همان فیلمساز جایزه بگیر است که باید مسیری تا پهلوان (صاحب سبک ) شدن را طی کند ؛ این روند در کارنامه ی کارگردانی هومن سیدی برخلاف کارنامه ی بازیگری اش کاملاً مشهود است. اولین فیلم سیدی به نام افریقا با اینکه در تدوین و ساختار فیلم نامه جذاب به نظر میرسید ، چیز جدیدی نداشت ؛ با این وجود فیلم خوبی از آب درآمده بود . پس از آن ۱۳ و خشم و هیاهو آرام آرام مسیر فیلم سازی سیدی را مشخص کردند ، اما اعترافات ذهن خطرناک من الگوی دیگری داشت ؛ فیلمی بدون فیلمنامه ی پویا و ضرباهنگ متناسب در هیچ جای دنیا طرفدار ندارد ! حالا دیگر هومن سیدی تجربه ی لازم را داشت تا یک شاهکار را کارگردانی ، نویسندگی و تدوین کند ؛ پس سراغ مغزهای کوچک زنگ زده رفت.

 

آخرین فیلم هومن سیدی
موسیقی فیلم هم کاملاً روی موج نماها سوار است

 

لشکر مغزهای کوچک کوردها

از خوش ساختی مغزهای کوچک که بگذریم نوبت به عملکرد بازیگرانش میرسد ؛ تمام بازیگران این فیلم بهترین بازیشان را در چند سال اخیر ارائه دادند ؛ نوید محمد زاده بالاخره نقشی را ایفا کرد که از همه نظر با نقش های قبلیش متفاوت است و شاید بهترین نقش اصلی باشد که محمدزاده تا به حال بازی کرده است ! از طرف دیگر فرهاد اصلانی هم نقشی سخت را کاملا ظریف از آب در می آورد ؛ اما نوید پورفرج به عنوان یک بازیگر تازه کار ، عملکرد فوق العاده ای از خودش نشان داد ؛ تا جایی که به عنوان اولین حضورش در سینما یک شاهکار از اب درامد ! این جوان سی ساله کورد با کمدی دلنشینی که به فیلم تزریق میکرد حسابی در دل مخاطبان جا باز کرد .

 

هر آنچه از فیلم جدید کارگردان ابد و یک روز می‌دانیم + اطلاعات جدید
ادامه
نقد مغزهای کوچک زنگ زده
وقتی حامد بهداد به نقش نمیخورد و فرهاد اصلانی جایگزینش میشود !

 

ش.ش.ش (شاهین ، شکور ، شهروز)

شکور برادر بزرگتر شاهین سردسته گروه تولید مواد و گنده لات محله های پایین شهر ، وقتی متوجه میشود برادر کوچکترش ، شهروز چاقو خورده راحت بیخیال داستان میشود ؛ اما شاهین اصولا نمیخواهد بیخیال چیزی شود و به دنبال موقعیتی میگردد تا خودش را به شکور ثابت کند ؛ به همین دلیل دست روی داستان خطرناکی میگذارد … .

 

نقد فیلم مغزهای کوچک زنگ زده
گوسفندان و چوپان !

 

ریتم فیلم من را یاد فیلمهای اسکورسیزی می اندازد ، تمام نماها و تمام سکانس ها در خدمت داستان اصلی شخصیت محور هستند ؛ دقیقا همانجا که فکرش را نمیکنید شوک میخورید و موقعیت جدید داستانی مواجه میشوید ؛ در بین پرده ی دوم فیلمنامه که معمولا در فیلمهای دیگر پر از کلیشه و یک جورایی باتلاق فیلمنامه است ، چیزی دست و پاگیر داستان نمیشود و از روان بودن ضرباهنگ داستان نمیکاهد . هم کمدی و هم تراژدی فیلم به صورتی بالانس شده که نه فیلم را سیاه کند و نه کمدی بی جا بسازد (البته کفه ترازو کمی به سمت تاریک بودن سنگینی میکند ) . جنس کمدی فیلم گاها سیاه از آب درآمده اما نه همیشه ؛ در یکی از نماهای کمدی مورد علاقه ی من ، وقتی یکی از کارکنان شکور میخواهد بچه هایی که دم پنجره به داخل آشپزخانه مواد مخدر نگاه میکند را فراری دهد ، چند بار به شیشه پنجره میکوبد ؛ اما درحالی که حتی خیلی هم عصبانی نیست یک ضربه دیگر به شیشه و آن را میشکند و باز هم به ضربه زدن به شیشه ی شکسته ادامه میدهد !

 

آخرین آمار فروش سینما در ایران | رکوردشکنی دوباره‌ی کمدیها
ادامه
مغزهای کوچک زنگ زده
ببین ! وقتی فیلم رو با city of god و دار و دسته ی نیویورکی ها و خانه پدری مقایسه کردن اینجوری میزنی !

 

مغزهای کوچک زنگ زده را چند بار ببینیم ؟

مغزهای کوچک زنگ زده فیلمی است که حداقل دوبار باید تماشا کنید ؛ در تماشای اول ممکن است سرعت بالای دیالوگها و ضرباهنگ فیلم شما را از جزییات جذاب دور کند اما در تماشای دوم با حفظ جذابیت جزییات بیشتری میبینید که دیدن آنها برای مخاطب عمیقا خوشایند است .

 

امتیاز فیلم " مغزهای کوچک زنگ زده "
امتیاز دژم
۹
میانگین امتیازات: ۹
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *