نقد فیلم عرق سرد | موضوعی ملتهب که می‌توانست بهتر باشد

با نقد فیلم عرق سرد همراه دژم باشید ؛ موضوع این فیلم، التهاب خاصی دارد و از جمله موضوعاتی است که جای کار داشته و کارگردان می توانست فیلم جذابی را بر این اساس تولید کند؛ اما ماحصل کار، آن طور که باید و شاید خوب نمی شود و کمبودهایی دارد که در خلال متن به آن اشاره خواهیم کرد . نقد عرق سرد را در دژم بخوانید :

نقد فیلم عرق سرد ( نقد عرق سرد ) | کمبود ویتامین ، موضوعی ملتهب و مهیج

 

نقد فیلم عرق سرد
عرق سرد یه بازیگر اصلی فیلم 

 

افروز زن فوتسالیستی‌ست که به خاطر عدم رضایت همسرش ممنوع الخروج می شود. او که به عنوان کاپیتان تیم ملی بانوان ایران سال ها وقت و زندگی خود را صرف رسیدن به جایگاه و سکویی در فوتسال بانوان کرده، اکنون برای حضور در فینال رقابت ها با مشکلی جدّی روبرو می شود… . خب، همانطور که می بینید، موضوعی که برای فیلم انتخاب شده موضوع بسیار خوب و قابل پرداختی است؛ در سال های اخیر در مورد کاستی های حمایت از حقوق زنان در جامعه ی ما و عدم حمایت لازم از سوی نهادهای قانونی در برابر مردان بحث های فراوانی به وجود آمده که مورد توجه بسیاری از افراد و انجمن ها و سازمان ها نیز بوده است. به همین خاطر موضوع فیلمنامه التهاب خاص خود را دارد و از جمله موضوعاتی است که جای کار داشته و کارگردان می توانست فیلم جذابی را بر این اساس تولید کند. اما ماحصل کار آن طور که باید و شاید خوب نمی شود و کمبودهایی دارد که در خلال متن به آن اشاره خواهیم کرد.

 

نقد عرق سرد
مهم ترین نقد فیلم عرق سرد ؛ فیلم نامه ! 

 

نقد فیلم عرق سرد | باز هم مشکل از فیلمنامه است!

در ابتدای نقد عرق سرد ( نقد فیلم عرق سرد ) باید بگوییم که سهیل بیرقی کارگردان جوانی است که در اولین ساخته ی خود نشاد داد توانایی و استعداد لازم در این زمینه را دارد و می تواند از کارگردانان آینده دار سینمای ایران باشد. فیلم “من” با بازی خوب لیلا حاتمی و امیر جدیدی از آثار مورد تحسین سی و چهارمین جشنواره ی فیلم فجر بود و نام سهیل بیرقی را بر سر زبان ها انداخت. بیرقی که کارگردانی را با دستیاری کارگردانانی چون حسن فتحی، عبدالرضا کاهانی و پرویز شیخ طادی آموخته است، در ساخته های خود سعی دارد مسائل مبتلابه اجتماع را به تصویر بکشد و آثارش از دل جامعه برخیزد. وی در فیلم جدیدش، با اینکه موضوعی مناسب را انتخاب می کند؛ اما در نوشتن سناریو چندان قوی عمل نمی کند و متریال لازم را به داستان اضافه نمی کند. هرگاه نویسنده یک خط موضوع یا ایده ی اصلی داشته باشد و پس از آن در تبدیل ایده به فیلمنامه و نوشتن داستان بلند موفق عمل نکند، ماحصل کار یک فیلمنامه ی بی هدف و خالی می شود که حرف چندانی برای گفتن ندارد و عمق لازم را پیدا نمی کند. اگر داستان عمیق نشود حوصله ی مخاطب را سربرده و کسل کننده می شود. امری که در فیلم جدید بیرقی اتفاق می افتد و فیلمنامه مصالح کم می آورد؛ به نحوی که گویی نویسنده فقط ایده ی اصلی را داشته و برای ادامه ی آن فکری نکرده است!

 

اولین تیزر فیلم قانون مورفی رامبد جوان منتشر شد + دانلود و تماشا
ادامه
نقد فیلم عرق سرد
وقتی اجازه میدی زندگی شخصیت روی کارت تاثیر بزاره !

 

نقد فیلم عرق سرد | شخصیت پردازی و عدم شهامت در بیان

با نقد فیلم عرق سرد ( نقد عرق سرد ) همراه ما هستید ؛ به هر روی، اُپنینگ یا همان شروع فیلم اصلاً خوب نیست. مخاطب به یکباره با مسابقه ی فوتبالی روبرو می شود که نمی داند چیست و کجاست و پس از آن با دو شخصیت افروز و مصی همراه می شود که به هیچ عنوان شخصیت پردازی درستی ندارند و تا آخر هم به همین منوال پیش می رود. خصوصاً مصی با بازی هدی زین العابدین به شدت تیپ شده و از سطح خاکستری بالاتر نمی رود. همراهی او با افروز و نوع رفاقتی که بین آنهاست و دوگانگی تصمیمی که دارد و خصوصیات شخصی مصی هیچ کدام به درستی پرداخته نشده تا با نقشی خاکستری همراه باشیم. همانطور که مخاطب در شناخت خانم سرپرست با بازی سحر دولتشاهی هم به همین مشکل برمی خورد و کینه ی درونی او نسبت به افروز و مانع تراشی های بعدش را نمی فهمد چرا و از کجا آمده است. هرچند نقش های افروز و همسرش با بازی باران کوثری و امیر جدیدی پرداخت بیشتری دارد؛ ولیکن شاهد هستیم که باز هم هیچ شناخت دقیقی از آنها حاصل نمی شود و علت رفتارهای شوهر مجهول باقی می ماند و چرایی سرد شدن رابطه ی آنها بررسی نمی شود.

 

نقد فیلم عرق سرد
در فیلم عرق سرد شخصیت ها حرفی برای گفتن دارند ؟

 

به خاطر همین موارد است که در نقد عرق سرد ( نقد فیلم عرق سرد )، بیان داشتیم فیلمنامه عمیق نمی شود و کاملاً سطحی از مسائل عبور می کند و شتاب زده می خواهد ماجرا را به پایان برساند. بحث مهم دیگری که مطرح می شود عدم شهامت نویسنده در بیان واضح و صریح نوع ارتباط بین افروز و مصی است. افروز یک سالی است که از شوهرش جدا زندگی می کند و در خانه ای که همسرش اجاره کرده بدون اطلاع او با هم تیمی اش مصی زندگی می کند؛ رابطه ای که به شدت نزدیک است و تمامی اِلمان های رابطه ی بین دو دختر را دارد اما نویسنده به هیچ عنوان اشاره ای به آن نمی کند؛ گویی جرئت کافی برای بیان چنین مطلبی را ندارد! در نقد فیلم عرق سرد ( نقد عرق سرد ) باید بگویم که اگر نویسنده چنین رابطه ای را در متن می گنجاند، پس باید با صراحت از آن حرف بزند و اگر نمی تواند در موردش حرف بزند، باید تغییرش بدهد؛ چرا که در فیلمی که می سازی نباید مجهولات باقی بماند و با پایان فیلم باید تمامی ناگفته ها گفته شود. با این حال پایان بندی فیلم نسبتاً خوب ساخته شده و حداقل سرانجام لازم را می یابد. ریتم فیلم در خیلی از سکانس ها افت دارد که ایراد اصلی از کش دار بودن فیلمنامه است. فضا سازی خوبی را شاهد هستیم و فیلمبرداری کار به این فضا سازی کمک شایانی کرده است. همچنین دکوپاژ بیرقی دکوپاژ قابل قبولی است. میزانسن های سینمایی خوبی را شاهد هستیم و به طور کلی فرم کار فرم خوبی است. نقطه ضعف فیلم همان فیلمنامه ی نه چندان قوی بود که اشاره کردیم.

 

نقد فیلم آپگرید | upgrade
ادامه
نقد فیلم عرق سرد
بازی های خوب !

 

نقد فیلم عرق سرد | بازی های خوب ؛ نقطه قوت فیلم

در آخرین قدم نقد فیلم عرق سرد ( نقد عرق سرد ) به بازی ها اشاره کنیم که قطعاً نقطه ی قوت فیلم محسوب می شوند. بازی خوب امیر جدیدی در نقش مجری و نمایش دوگانگی شخصیتی او در محیط کاری و خانواده بسیار خوب شکل گرفته، باران کوثری برای روح بخشیدن به کاراکتر افروز تمام تلاش خود را به کار بسته و با جان و دل نقش را بازی می کند که جا دارد اشاره کنیم به بیست کیلو کاهش وزنی که برای ایفای نقش داشته است. هدی زین العابدین در مسیر رو به جلوی خود در نقش مصی بهترین بازی خود را به نمایش می گذارد و امیدها را نسبت به آینده ی بازیگری اش افزایش می دهد. و لیلی رشیدی و سحر دولتشاهی در نقش مکملی که دارند به خوبی در کنار کاراکترهای اصلی ظاهر می شوند تا مجموعاً گروه بازیگری این فیلم نمره ی قبولی بگیرند.

 

نقد فیلم عرق سرد
نقد فیلم عرق سرد ؛ نقد عرق سرد

 

درانتهای نقد فیلم عرق سرد ( نقد عرق سرد ) باید اشاره کنم که هرچند عرق سرد با یک فیلمنامه ی بهتر می توانست فیلم قوی تر و دلنشین تری باشد (خصوصاً به علت موضوع جذابی که دارد) ؛ اما آنچه که نتیجه کار است فیلم نسبتاً خوب و قابل دیدنی است که می شود برای دیدن آن به سینما رفت.

 

عرق سرد
امتیاز دژم
۶
میانگین امتیازات: ۶
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • گیشه
  • نقد
  • نقد فیلم عرق سرد | موضوعی ملتهب که می‌توانست بهتر باشد