نقد فیلم شبی که ماه کامل شد – شبی که قرار بود ماه کامل شود !

نقد فیلم شبی که ماه کامل شد ! یا شبی که قرار بود ماه کامل شود جدیدترین ساخته ی نرگس آبیار  را میتوان آنقدر مفصل نوشت که ماهیت این فیلم به عنوان یک اثری هنری زیر سوال برود ؛ با ما همراه باشید !

شبی که ماه کامل شد ؟

جدیدترین ساخته ی نرگس آبیار اصولاً نمی تواند بهترین فیلم هیچ جشنواره ی معتبری باشد ! شبی که ماه کامل شد به عنوان یک فیلم سینمایی ضعیف هم مورد تایید نیست ! مشکلات این فیلم آنقدر زیاد است که نمیدانیم دقیقاً باید از کجا شروع کنیم . برای شروع برویم سراغ فیلمنامه ؛ شبی که ماه کامل شد فیلمنامه ندارد چون شخصیت ندارد و وقتی شخصیت ندارد یعنی داستان ندارد وقتی داستان نداشته باشیم نه فیلمی داریم و نه فیلمنامه ای ! کاراکتر اصلی فیلم دختری به نام فائزه است ! فائزه در طول فیلمنامه نه قهرمان است و نه چیزی در داستان میخواهد ! او مثل بسیاری دیگر از کارکترهای فیلم فقط وجود دارد در نتیجه تا آخر داستان جز چند تلاش کودکانه برای منفعل نشان ندادن این شخصیت چیزی نمی بینیم ! از سوی دیگر با حمید طرف هستیم ، او کشمکش درونی دارد اما اگر به لطف بازی قابل قبول هوتن شکیبا نبود ما همین را هم از کاراکتر دریافت نمیکردیم ؛ در آغاز داستان مانند یک برادر بزرگتر مقتدر رو در روی برادرش می ایستد اما در پایان بدون هیچ نقطه عطفی در این شخصیت (اگرم وجود داشته در فیلمنامه نیامده) تمام مواضعش تغییر میکند ! شاید بگویید این تغییر تدریجی صورت میگیرد اما تغییر تدریجی برای زندگی روزمره تعریف میشود نه برای فیلمی که ۲ ساعت بیشتر زمان ندارد ! در جای دیگری از فیلمنامه با خانواده ای طرف هستیم که به قول خودشان “دختر به راه دور نمیدن”  تحقیقی هم برای ازدواج دخترشان با یک غریبه نمیکنند ! البته که داستان واقعی که برای فائزه و شهاب اتفاق افتاده یک تراژدی تمام عیار بوده اما فیلمنامه شبی که ماه کامل شد به غیر از موضوع هیچ محتوای دیگری ندارد !

نقد فیلم شبی که ماه کامل شد
نقد فیلم شبی که ماه کامل شد

 

نقد فیلم A Star is Born | ستاره ای از دل تاریکی متولد شده است
ادامه

 

نقد فیلم شبی که ماه کامل شد : شبی که قرار بود ماه کامل شود !

اگر فیلمنامه ضعیف باشد ، کارگردان میتواند ضعف هایش را بپوشاند اگر کارگردانی ضعیف باشد آخرین کسی که میتواند فیلم را نجات دهد تدوینگر است ! فاجعه زمانی اتفاق میفتد که همزمان هر سه ی این عناصر ضعیف عمل کنند و نتیجه میشود شبی که ماه کامل شد ! نابخشودنی ترین مشکل این فیلم طراحی برای فیلمبرداریش است ؛ به جرات میتوان گفت ۹۰ درصد نماهای فیلم بسته یا خیلی بسته با عمق میدان فاجعه هستند تا جایی که به این نتیجه میرسید برای ساخت این فیلم اصلا سفر به خارج از تهران نیازی نداریم ! حرکت های دوربین نامتناسب ، بی جا و گاهاً گیج کننده طراحی شده ؛ آنقدر از روی دوربین روی دست استفاده میشود تا قاب بندی در فیلم تحلیل برود ! در یکی صحنه اکشن و درگیری خودروها نه کارگردانی دیده میشود و نه طراحی ! فضاسازی و استفاده از استوری بورد برای طراحی صحنه های اینچنینی کمترین چیزی است که هر فیلمساز باید انجام دهد!

نقد فیلم شبی که ماه کامل شد

 

امتیاز فیلم
امتیاز دژم
۲
میانگین امتیازات: ۲
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • گیشه
  • نقد
  • نقد فیلم شبی که ماه کامل شد – شبی که قرار بود ماه کامل شود !