نقد فیلم « جزیره ی سگ ها » / isle of dogs

جزیره ی سگ ها ، همین که جدیدترین ساخته ی وس اندرسون باشد ، ارزش تماشای چند باره دارد و نیازی به گفتن اینکه برایان کرانستون (همان هایزنبرگ) ، ادوارد نوترون و اسکارلت جوهانسون در این انیمیشن صداپیشگی میکنند نیست . اما ارزش اصلی این فیلم به صداپیشگان گرانقیمت ، تکنیک های کارگردانی و… نیست ؛ جزیره ی سگ ها محتوای ارزشمندی دارد . در ادامه با نقد این فیلم همراه ما باشید :

سفر به جزیره ی سگ ها !

 

تقریبا سال ۲۰۱۵ بود که اندرسون اعلام کرد قصد ساخت انیمیشنی کمدی را دارد هر چند خبر خوشحال کننده ای بود ، اما به نظر میرسید پس از موفقیتهای “هتل بزرگ بوداپست” بازگشت به دنیای انیمیشن استاپ مویشن برای کارگردانی که تکنیکش توسط مخاطب عام هم پذیرفته شده چندان عاقلانه نیست . پس از یک سال انتظار خبر رسید که فیلمبرداری در انگلستان آغاز شده و انتظار میرفت اواخر ۲۰۱۷ آماده شده باشد . بالاخره فیلم برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ در شصت چهارمین دوره‌ی جشنواره ی برلین اکران شد و مثل همیشه نظر منتقدان را جلب کرد.

 

جزیره ی سگ ها-دژم
سگ ها !

 

بازهم همان اندرسون

 

اگر حتی یک فیلم از وس اندرسون دیده باشید ، با سبک بصری فیلمهایش آشنا خواهید بود ؛ نماهای بسته ی معنادار ، لانگ شاتهای بی مقدمه و تدوین تکنیکی و… . جزیره ی سگ ها هم از این قواعد مستثنی نیست ؛  اندرسون برای ساخت این انیمیشن آنقدر جزییات به کار برده که درتماشای سه باره هم نکات جالبی خواهید یافت که البته این هم چیز جدیدی نیست اما هرگز تکراری نمی‌شود.

 

سگ های تبعیدی

 

هنری وینکلر به فیلم French Dispatch وس اندرسون پیوست
ادامه

اندرسون برای خلق این داستان هم در مکان و هم در زمان خیلی دور شده ؛ آنقدر که کسی چیزی به خودش نگیرد ! در مجمع الجزایر ژاپن تاریخچه ای میان سگ ها و انسان ها وجود دارد که در آن ، نبردی میانشان در گرفته ؛ ژاپنی ها سگ ها را شکست می‌دهند ولی در دقایق پایانی پسر جوانی پادشاه گربه دوست را نابود میکند و میان سگها و انسان ها صلح برقرار میکند ؛ این فقط پیش زمینه داستان است !

 

حال پس از سالها ، بیماریی در میان سگها همه گیر میشود که درمانی برایش وجود ندارد ؛ مایر کوبویاشی  برای پیروزی در انتخابات وعده می‌دهد در اولین روز از شهرداریش تمام سگ های شهر را به جزیره ی زباله ها منتقل می‌کنند تا بیماریشان دامن گیر مردم شهر نشود . از سمت دیگر ، پروفسور وانتابه در حال تلاش برای درمان این بیماری است ؛ اما مردم کوبویاشی را برای شهرداری انتخاب میکنند و سگها به جزیره ی زباله ها تبعید میشوند … .

 

جزیره ی سگ ها- دژم
آتاری و چیف !

 

چه اتفاقی برای بهترین دوست انسان افتاده؟

 

سوال درست تر این است که چه اتفاقی برای انسان افتاده است ؟ اندرسون در این فیلم مرضی را نقد میکند که دامن گیر تمام نوع بشر است ؛ تفکری که می‌گوید جهان دو قسم است : من و دشمن ! اوج این تفکر جنون است ؛ چیزی که در شخصیت کوبویاشی  میبینید . از اینجا شروع می‌شود که امروز سگها جای ما را تنگ کردند و فردا فقیران ، پس فردا دوستان و روز دیگر ، همگان ! درون مایه ی این فیلمی مفهومی با ارزش تر از چیزی است که فکر میکنید ؛ حمله به تفکری که نژادپرستی ، نسل کشی و… را توجیه میکند.

 

تیلدا سویینتن در فیلم جدید وس اندرسن | احتمال حضور برد پیت و ناتالی پورتمن
ادامه

گاز میگیرم !

 

البته که جزیره ی سگ ها فیلم بی نقصی هم نیست . برای مثال تا میانه ی فیلم ضرباهنگ درگیر کننده و متناسب است ؛ اما از نیمه ی دوم به بعد که داستان به گونه ای کلیشه ای در حال پایان یافتن است که احساس می‌کنید خود فیلم هم میخواهد هر چه زودتر تمام شود ! اما این باعث نمیشود که قید کمدی بدون تاریخ مصرف و زیبایی بصری فیلم را بزنید و تماشای پایان بندی برایتان سخت شود .

 

کمدی جزیره ی سگ ها مانند دیگر آثار اندرسون بی نقص است ؛ فرقی نمی کند شما کودک ، جوان و یا پیر باشید ؛ هر برداشتی از این سبک کمدی خنده دار است ، موقعیت کمدی که برای شرایط و رویداد خاصی خلق شده باشد تاریخ مصرف دارد و پس از مدتی تمام میشود حتی اگر ممتاز ترین نوع آن باشد اما خیالتان راحت باشد ؛ در جزیره ی سگ ها از خبرها نیست.

 

جزیره ی سگ ها - دژم
نماهای امضا دار اندرسون

 

سگ های دوست داشتنی

 

جزیره ی سگ ها فیلمی دوست داشتنی‌ست ؛ آنقدر که میتوانید چندین بار با خانواده به تماشایش بنشینید و اگر از من میپرسید ، تا به اینجا بهترین فیلم ۲۰۱۸ بوده ؛ اما هنوز تا بهترین فیلم اندرسون فاصله دارد . امیداورم وس اندرسون بالاخره فیلم بی نقصش را بسازد ؛ اما تا آن روز ، از تماشای “آقای فاکس شگفت انگیز ” ، “هتل بزرگ بوداپست” و “جزیره ی سگ ها” لذت ببرید.

امتیاز فیلم " جزیره ی سگ ها "
۹
میانگین امتیازات: ۹
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *