نقد فیلم جاده قدیم | مشکلات فنی در بستر داستان کلیشه‌ای

با نقد فیلم جاده قدیم همراه دژم باشید تا ببینیم که جدیدترین فیلم سینمایی منیژه حکمت چطور بوده است . جاده قدیم فیلمی‌ست با یک داستان کلیشه‌ای و تکراری که شاید باز هم ارزش گفتن داشته باشد ؛ اما در یک بستر نامناسب روایت می شود و از مشکلات فنی متعدد رنج می برد . در ادامه با نقد جاده قدیم همراه ما باشید :

 

نقد فیلم جاده قدیم

 

موضوعی که ارزش گفتن دارد

محوریت فیلم جاده قدیم ( اطلاعات تکمیلی از فیلم و پوستر جاده قدیم ) ، درباره یک معضل بزرگ در جامعه‌ی ماست ؛ تجاوز و تعرض به زنان و نحوه‌ی رفتار خود فرد و دیگران در مقابل این مشکل . این موضوع تا به حال به شکلهای مختلف و نسبتا مناسبی بر روی پرده ی سینما پرداخته شده و داستانی که این روایت را در درون خودش جای دهد عملا تکراری و کلیشه ای محسوب می شود ؛ مگر اینکه بتواند کاری جدید انجام بدهد . بگذارید به شما بگویم که فیلم جاده قدیم سعی کرده متفاوت باشد ؛ اما به هیچ عنوان نتوانسته این کار را به درستی انجام دهد . روایت داستان فیلم به هیچ عنوان گیرایی لازم را ندارد و شما حس نمی کنید که درون یک فضای متشنج ، غمگین و پر از دلهره هستید ( مگر در یکی دو مورد ) ؛ به غیر از نقص در فیلمنامه ، درصدی از این ایراد را نیز میتوان بر گردن بازیگران فیلم انداخت که هیچ کدام در حد و اندازه‌ای که باید باشند نیستند ؛ دیالوگهایی که به کار می‌برند نیز تماما کلیشه‌ای و سطح پایین‌اند و انتظارات یک مخاطب عادی – و حرفه‌ای – سینما را برآورده نخواهند کرد .

 

نقد فیلم تختی - مردی که میخندد
ادامه
بازیگران فیلم جاده قدیم
تیم بازیگران فیلم عملکردی ضعیف دارند و شما نه با آنها ارتباط میگیرید و نه میتوانید ارتباط میانشان را درک کنید !

 

مشکلات فنی ، دشمن این روزهای سینما

از ایرادات داستانی ، فیلمنامه و بازیگری برایتان گفتیم ؛ اما گل سرسبد ایرادات فیلم جاده قدیم مربوط به مسائل فنی است ! بگذارید از تدوین شروع کنم ؛ پیوستگی و انسجام صحنه ها بسیار ناقص انجام شده و بسیار شاهد پرش خواهید بود . از همان دقیقه‌ی اول شروع فیلم متوجه پرش ها خواهید شد و با اینکه تدوینگر سعی کرده این ایرادات را به یک راه و روش خاص تبدیل کند ؛ اما عملا شکست خورده است . صداگذاری فیلم نیز به همین شکل صورت گرفته و در این بخش ، شاهد نقص زیادی در فیلم هستیم ؛ در بسیاری از صحنه ها متوجه می شوید که مرحله صداگذاریِ پس از تولید و در طی مراحل تدوین ، کاملا سرسری و بدون دقت انجام شده که قطعا سبب می شود شما نتوانید از فیلم لذت ببرید .

 

نقد فیلم جاده قدیم
حتی در صورت نبود مشکلات فنی فیلم ، مشکلات فنی فیلمنامه و مشکلات فنی بازیگران نیز آزارتان می داد !

 

نقد جاده قدیم / کلام آخر

راستش را بگویم ، اوایل معرفی این فیلم و به عنوان یک مخاطب سینما ، به فیلم جدید منیژه حکمت دید مثبتی داشتم و نمیخواستم که در نقد فیلم جاده قدیم به مخاطبان بگویم که این فیلم ارزش دیدن ندارد ؛ اما متاسفانه این حرف حقیقت است . فیلم جاده قدیم یک معضل اجتماعی را روایت می کند که نشان دادن آن برای تیم سازنده‌ی فیلم ، دل و جرات زیادی می خواهد ؛ کاش وقتی سازندگان و عوامل فیلم دست به دست شدند تا این موضوع را برای بار چندم به روی پرده ی سینما بیاورند ، سعی می کردند تا با همت و تلاش بیشتر بتوانند کاری کنند که جاده قدیم موضوع پر از معنایش را به شیوه‌ی بهتری روایت کند .

نمره‌ی فیلم سینمایی جاده قدیم
نمره‌ی مجله‌ی سینمایی دژم
۲
میانگین امتیازات: ۲
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • گیشه
  • نقد
  • نقد فیلم جاده قدیم | مشکلات فنی در بستر داستان کلیشه‌ای