نقد فیلم تختی – مردی که میخندد

فیلم تختی جدیدترین ساخته ی بهرام توکلی کیلومترها از یک سینمایی واقعی به دور است اما برای بروز بودن تلاشی ستودنی میکند ؛ در ادامه با نقد فیلم تختی همراه دژم باشید؛

فیلم تختی فیلم بی وزن

 

ژانر بیوگرافی در هر فرمی بر پایه ی یک چیز استوار است ؛ شخصیت ! هر نوآوری در این ژانر مورد تمجید مخاطبان و منتقدین خواهد بود از فهرست شیندلرز گرفته تا برونسون اما اگر کوچکترین خطایی در شخصیت پردازی کاراکتر اصلی انجام شود ؛ فیلم در هر شرایط و با هر هزینه ای معلق خواهد بود ؛ فیلم تختی ساخته بهرام توکلی نقطه قوت و نقاط ضعف متعددی دارد که در مجموع یک تجربه ی ناخوشایند را برای مخاطب رقم میزند.

 

نقد فیلم تختی

 

مردی که میخندد

هیچ بازیگری نمی تواند نقشی که بهرام توکلی در این فیلم برای تختی طراحی کرده را قابل قبول بازی کند ؛ اصولا تختی در هر صحنه از فیلم به عنوان مهمان افتخاری حضور پیدا میکندتا حدی که اگر فیلم برای کسی که هیچ تصوری از پهلوان تختی ندارد اکران شود در پایان گیج خواهد شد که تختی کیست ؟ یک ورزشکار ؟ یک متفکر سیاسی که زندگی شخصی ندارد و در میانه سی سالگی تصمیم میگرد یک زندگی شخصی برای خودش بخرد ؟یا یک کاراکتر بی هویت ؟ جوابی وجود ندارد . تختی در این فیلم اصلا قابل بحث نیست ؛ نه بعد سیاسی دارد نه بعد ورزشی و نه بعد ایدئولوژی ! تقریبا هر چند دقیقه یک بار کارکتر اصلی فیلم طی یک اقدام خیرخواهانه که از جایی به بعد رفتاری کاملا پوپولیستی است به یک انسان نیازمند کمک میکند و وقتی هم که صاحب زندگی شخصی میشود خود کارکتر اصلی به لطف کارگردان جلوی شما را میگیرد و میگوید ” من دوست ندارم کسی وارد زندگی شخصیم شود!  ( بروید پی کارتان! ) ” به همین روش هیچ سیر تحولی برای کارکتر تختی در این فیلم وجود ندارد ! و تا پایان داستان با مردی طرف هستیم که میخندد.

 

کشتی گیر سابق کرمانشاهی بازیگر جدید نقش غلامرضا تختی شد
ادامه
 تختی - مردی که میخندد
بدون شک با یکی از ضعیف ترین آثار بیوگرافی مواجه هستیم

 

 

آن یکی خر داشت پالانش نبود …

 

چندی پیش نقدی بر فیلم متری شیش و نیم که همزمان با همین فیلم اکران میشود منتشر کردیم ؛ فیلم تختی دقیقا همان چیزهایی را که متری شیش و نیم دارد را ندارد و همان چیزی که متری شیش و نیم ندارد را دارد ؛ تختی سینمای ریتمیک ، مفهومی ، زبان روایی و … ندارد ولی به جایش سینمای بصری خوبی دارد ( دقیقا همان چیزی که کاش در متری شیش و نیم میدیدیم)  ترکیب بندی ها گاها خارق العاده هستند اما همچنان هشت میلیارد تومان گویای عدم استفاده بهینه از جلوه های ویژه است.

نقد فیلم تختی
اگر فیلم را ندید نشست خبریش را تماشا کنید. چیزی کم از خود فیلم ندارد ؛ تختی در حاشیه و دیگر هیچ

 

امتیاز فیلم تختی
امتیاز دژم
۳
میانگین امتیازات: ۳
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *