نقد فیلم بلکککلنزمن | بازی سیاه و سفید آمریکایی ها !

در ابتدای نقد بلکککلنزمن ساخته اسپایک لی باید گفت که این اثر یک فیلم کاملا آمریکایی است ؛ به گونه ای که برای مخاطب غیر آمریکایی درصد بالایی از جذابیت فیلم از دست رفته ؛ اما بعضی نقاط قوت فیلم به عنوان یک اثر سینمایی همچنان پابرجاست . در ادامه با نقد فیلم بلکککلنزمن همراه ما باشید :

نقد بلکککلنزمن …

این فیلم از همان آغاز فریاد میزند قرار نیست یک سینمایی بی طرف ببینید ! مدت هاست که سینما برای آمریکایی ها چیزی بیشتر از سرگرمی و هنر است ؛ اخیرا سینما در فرهنگ آمریکایی تبدیل به یک دریچه برای تماشای جهان و رویاهایشان شده ؛ آنها فیلمهایی مثل آثار اسکورسیزی ، مک دونا ، امر کاستاریکا را دوست دارند ؛ اما به غیر از اهالی سینما و منتقدان تماشایشان را بیشتر از یک بار توصیه نمیکنند . در واقع بلاک باستر ها در هالیوود مشخص میکنند که اغلب مردم آمریکا چطور فکر میکنند ؛ یا بهتر بگویم دوست دارند چطور فکر کنند . اما داستان این فیلم متفاوت است ؛ اسپایک لی از زمان مالکوم ایکس و مرد نفوذی پسرفت بزرگی کرده ؛ تا جایی که در شرایط کنونی بلکککلنزمن مثل یک فیلم تبلیغاتی انتخاباتی رفتار میکند و وقتی سینما به اسباب بازی های سیاسی تبدیل میشود ، ارزشش را کامل از دست میدهد . اما بیاید در ادامه تمام این چیزها را فراموش کنیم و به متن خود فیلم بپردازیم ؛ نه فرا متن آن !

 

نقد فیلم لازانیا | ایده‌ای کودکانه در بستری بزرگسالانه
ادامه
بلکککلنزمن
نقد بلکککلنزمن | در شرایط کنونی ، بلکککلنزمن مثل یک فیلم تبلیغاتی انتخاباتی رفتار میکند و وقتی سینما به اسباب بازی های سیاسی تبدیل میشود ، ارزشش را کامل از دست میدهد .

 

سیاه پوست نژادپرست مخالف نژادپرستی !

بلکککلنزمن با یک زمینه داستانی جالب شروع میشود ، آرام آرام اوج میگیرد و ریتمش را تا پایان فیلم حفظ میکند و آنقدر در انجام اینکار موفق است که پس از پرده‌ی دوم عملا نمیتوانید لحظه ای فضای فیلم را ترک کنید ؛ البته فیلم برای حفظ این ریتم از هرچیزی که بتوانید فکرش را کنید کمک میگیرد ؛ از کمدی های پیش پا افتاده تا کمدی موقعیت ، از اجرای فوق العاده ی بازیگران تا تکنیک های ساده کارگردانی همه و همه نقص داستانی را میپوشانند ؛ اما همچنان از لحاظ ریتم میتوان آنرا با نفوذی مایکل مان مقایسه کرد ؛ گر چه نفوذی از هرچیزی برای حفظ ریتمش استفاده نمی کرد!

 

تصویری از بازیگران فیلم | نقد فیلم بلکککلنزمن ساخته اسپایک لی
اجرای فوق العاده ی بازیگران و تکنیک های ساده کارگردانی ، نقصهای داستانی فیلم را میپوشانند .

 

اسپایک لی با فیلمنامه بلکککلنزمن

فیلمنامه که به ادعای سازندگان از یک داستان دیوانه وار ، خفن ، واقعی و … ساخته شده ساختار کلاسیکی دارد که سعی میکند نداشته باشد ؛ اما خیلی دست و پاگیر روایت نمیشود و داستان فیلم را تا اواخر فیلم چراغ روشن نگه میدارد . با این وجود بلکککلنزمن نه آن فیلم محبوب جشنواره ی کن است و نه یک نمایش ضعیف در آثار اسپایک لی ؛ فقط میشود تماشایش کرد و بلافاصله فراموشش کرد !

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *