نقد انیمیشن داستان اسباب بازی ۴ | نقد انیمیشن Toy Story 4 در دژم

با نقد انیمیشن داستان اسباب بازی ۴ همراه مجله سینمایی دژم هستید؛ در نقد انیمیشن Toy Story 4 سعی کردم تمامی زوایای خوب و بد آخرین قسمت داستان اسباب بازی را برایتان بگویم و در انتها در کنار یکدیگر به این موضوع بپردازیم که آیا این انیمیشن به عنوان آخرین Toy Story ارزش دیدن دارد یا خیر!

 

نقد انیمیشن داستان اسباب بازی ۴ | نقد انیمیشن Toy Story 4

 

داستان اسباب بازی شخصی می‌شود!

برعکس فیلم قبل که عمده‌ی داستان بر روی تمامی کاراکترها بنا شده بود و شخصیت اصلی تک‌نفر نداشتیم، برای Toy Story 4 از فرمول قسمت دوم استفاده شده و این بار شاهد تکامل، تغییر و تحول شخصیت وودی با بازی تام هنکس هستیم. کلانتر قصه‌ی ما سرگردان شده و حس می‌کند که پس از اینکه اندی -صاحب قبلی‌اش- رهایش کرده، دیگر هدف مشخصی ندارد؛ به همین علت و پوچ و تهی شدن زندگی (می‌دانم برای یک اسباب بازی حرف بزرگی‌ست!)، وودی تصمیم میگیرد تا هر کاری می‌تواند انجام دهد تا دل صاحبش شاد شود؛ شاید با این کارها روزی خودش نیز به شادی برسد… . اگر بخواهم در این باره تخصصی‌تر حرف بزنم، باید بگویم که داستان اسباب بازی ۴ یک سر و گردن از دیگر انیمیشنهای ساخته شده درباره‌ی تکامل شخصیتها و یا اصطلاحا “بزرگ شدن” بهتر عمل کرده و این را مدیون فیلمنامه‌ی قوی و داستان‌سرایی فوق‌العاده‌اش است. تمامی زوایای تکامل شخصیت وودی به زیبایی در طول فیلم پرداخته شده و همانطور که در اول متن نیز گفتم، آخرین قسمت داستان اسباب بازی حول کاراکتری میچرخد که همه چیز را آغاز کرد؛ وودی کلانتر!

 

فیلم مستقل Waltzing With Brando | حضور ویلیام جورج زین در نقش مارلن برندو !
ادامه
نقد انیمیشن داستان اسباب بازی ۴
بیشترین تمرکز روی این چند شخصیتی‌ست که در عکس بالا مشاهده می‌کنید!

 

در ادامه نقد انیمیشن داستان اسباب بازی ۴ باید بگویم که در کل و از دید بالا، این انیمیشن یک درام تمام عیار با چاشنی کمدی‌ست؛ همه چیز در این قالب برای مخاطب موجود است تا بتواند بیشترین لذت را در مدت زمان تقریبا ۹۰ دقیقه‌ای انیمیشن ببرد. این انیمیشن در زمان مناسب تلخ می‌شود، در زمان مناسب‌تری موقعیت کمدی ایجاد می‌کند و در زمانی دیگر، در دراماتیک‌ترین حالت ممکن شما را غرق داستانش می‌کند؛ داستانی که پیشینه‌ی آن را باید در بچگی بسیاری از مخاطبان امروزی جست‌وجو کرد. نویسنده و کارگردان این اثر، بسیار هوشمندانه کاراکترها را وارد داستان کرده اند و دقیقا همان‌قدر هوشمند آن‌ها را به کناری می‌گذارند تا در زمان مناسب از آنها استفاده شود.

 

نقد انیمیشن toy story 4
رابطه‌ی میان کاراکتر بو و وودی به قدری زیبا طراحی شده که مخاطب هدف انیمیشن یعنی کودکان به راحتی می‌توانند از آن درس عاشقی بگیرند؛ البته ناگفته نماند که بسیاری از بزرگسالان نیز لازم است این درس‌ها را مرور کنند!

 

در بخش فنی نقد انیمیشن داستان اسباب بازی ۴ باید گفت که هنرمندان پیکسار توانسته‌اند اثری جذاب و زیبا خلق کنند. برای اولین بار در سری داستان اسباب بازی، شاهد انیمیشن‌های صورت بازسازی شده هستیم که بسیار زیبا و طبیعی کار شده‌اند و در هر لحظه به صورت دینامیک تغییر می‌کنند. صداگذاری نیز با کیفیت بالایی انجام شده و تقریبا میتوان گفت صدای تمام کاراکترها به زیبایی تمام به چهره‌پردازی و انیمیشن آنها میخورد. موسیقی فیلم نیز در مواردی که لازم باشد تغییرهای هوشمندی می‌کند که کاملا مناسب جو لحظه است؛ البته که در این باره باید از تدوین‌گر انیمیشن تشکر کرد که کارش را به زیبایی هرچه تمام‌تر انجام داده!

 

تاریخ اکران فیلم Scary Stories To tell in the dark مشخص شد
ادامه
آخرین قسمت داستان اسباب بازی
گرچه تمرکز کمتری را روی کاراکترهای جانبی شاهدیم؛ اما این موضوع به این معنا نیست که آنها به کناری رانده شده‌اند!

 

 

به انتهای نقد انیمیشن داستان اسباب بازی ۴ رسیدیم؛ آخرین قسمت داستان اسباب بازی به بهترین شکل ممکن داستان اسباب بازیهای دوست داشتنی را به پایان می‌رساند و نشان می‌دهد که بزرگ شدن را چگونه باید برای یک کودک تعریف کرد. بخش فنی بسیار قوی انیمیشن نیز باعث می‌شود که شاهد نماها و طراحی‌های زیبایی باشیم که بسیار چشم‌نوازند؛ این چاشنی به همراه داستان دراماتیک و زیبای این اثر، داستان اسباب بازی را به یک فیلم ارزشمند تبدیل کرده که باید آن را دید!

 

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
Toy Story 4
Author Rating
51star1star1star1star1star
نمره‌ی نهایی
نمره‌ی دژم
۸
امتیاز IMDB
۹
نمره‌ی منتقدان خارجی
۱۰
میانگین امتیازات: ۹
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *