چطور فیلم را تدوین کنیم ؟ | مراحل تدوین یک ویدیو

در مقاله ی هفته ی قبل یک آشنایی کلی با تدوین و دانش فنی مورد نیاز آن بدست آوردید و پس از آن سراغ مقاله ی نما در سینما و انواع آن رفتیم تا الفبای تدوین را بشناسیم ؛ اما در این مقاله قصد داریم مراحل تدوین یک ویدیو را به صورت مختصر برای شما توضیح دهیم . همراه ما باشید ؛

مراحل تدوین یک ویدیو

تدوین در اصل مرحله ی پس تولید محسوب میشود ؛ پس شما قدرت تغییر اساسی در نماهای گرفته شده را ندارید ؛ اما میتوانید صدا و تصویر را طوری کنار هم بچینید که اشکالات مرحله ی تولید را پوشش دهید . اما مراحل روتین کار چیست ؟ بارها در مقالات پیشین ، گفتم که هر کس روش خودش را برای انجام هر کاری دارد ؛ اما تا پیش از مسلط شدن به کاری بهتر است از تجربه ی دیگران استفاده کنیم تا هزینه و وقت کمتری را از دست بدهیم ؛

 

دانستن مراحل تدوین یک ویدیو مهم است
دانستن مراحل تدوین یک ویدیو مهم است ؛ تدوین کاری‌ست بسیار حیاتی ! سعی کنید حتما از دانش و اطلاعات دیگران بهره ببرید .

 

۱-دست یابی

در این مرحله شما باید تمام فوتیج هایی که برای تدوین لازم دارید ، از راشها (ویدیو های تدوین نشده) تا فایلهای صوتی ، همه را از تیم تولید دریافت کنید ؛ دقت کنید تمام فوتیج را یک جا و بدون کاستی دریافت و سعی کنید پس از جمع آوری و دریافت کامل چیز دیگری دریافت نکنید ؛ چون برایتان مایه ی دردسر میشود !

 

۲-سازماندهی

این مرحله زیرسازی تدوین است ؛ باید هر فوتیجی را که دریافت کردید با ترتیب خاص خودتان سازماندهی کنید ؛ طوری که بدانید هر نما کجاست و در شرایطی که نیاز داشتید ، از آن استفاده کنید . برای این کار هر کس روش خودش را دارد ؛ بعضی یک آلبوم فیزیکی از فریم اول تمام نماها میسازند و زیر تصاویر شرحی از صحنه ای که نما در آن گرفته شده مینویسند ، بعضی هم با کامپیوتر راحت تر هستند و این سازماندهی را با پوشه بندی کامپیوتر انجام میدهند !

 

چطور فیلم نامه بنویسیم ؟ (7) / همه چیز درمورد صحنه در فیلم نامه
ادامه
برای گذراندن مراحل تدوین یک ویدیو از کامپیوتر استفاده کنید
امروزه در مراحل تدوین یک ویدیو معمولا از کامپیوتر استفاده میکنند ؛ هم راحت است ، هم در دسترس !

 

۳-بررسی و انتخاب

در این مرحله تمام فوتیج را با دقت بررسی میکنید و آن چیزی که به نظرتان جذاب است را نگه داشته و باقی را کنار میگذارید ؛ دقت کنید که چیزی دور نریزید چون ممکن است یک لحظه صدای کوچکی لازم داشته باشید یا یک نمایی نامربوط بخواهید ؛ پس دور انداختن اصلا کاری عاقلانه نیست !

 

۴-سرهم کردن

با توجه به فوتیجی که از مرحله قبل مانده و نیم نگاهی به فیلمنامه شروع به مرتب کردن ساختار داستان اصلی فیلم میکنید ، چیزی که در پایان این مرحله خواهید داشت طولانی و خام است ؛ اما حداقل یک ساختار کلی به شما میدهد !

 

در مراحل تدوین یک ویدیو کجا هستید ؟
در مراحل تدوین یک ویدیو ، این که بدانید کجای کار هستید و کجا خواهید بود مهم است .

 

۴-برش اول

در این مرحله حجم ویدیو معقول تر و جریان روایی و ضرباهنگ تقریبا کامل است ؛ هنوز اما گوشه و کنار ویدیو هنوز ناهموار است و کارهای گرافیکی و جلوه های صوتی هنوز اماده نیست ؛ اما خب ، شما قالب اصلی را دارید . ( البته که تغییر همچنان ممکن است ! )

 

۵-برش آخر

تا پایان این مرحله آنقدر با جزییات ویدیو سر و کله میزنید تا به این نتیجه برسید که هر اصلاح دیگری خرابکاری است ؛ نسخه ی حاصل از این مرحله هم منسجم است و هم کامل !

 

چرا «فیلم ددپول » اینقدر محبوب شد؟
ادامه

۶-قفل تصویر

در این مرحله ویدیوی مورد نظر خودتان را در دست دارید ؛ پس آن را قفل میکنید تا تغییر دیگری روی آن انجام نگیرد و بعد به سراغ عناصر گرافیکی ، جلوه های ویژه و … میروید ؛ پس از آن نیز با خیال راحت به سراغ میکس صدا خواهید رفت !

 

فرایند و مراحل تدوین یک ویدیو آسان نیست !
قفل کنید ! گذراندن مراحل تدوین یک ویدیو آسان نیست و هر دست‌کاری ریزی ، شاید تمام کارهای شما را خراب کند .

 

۷- تهیه ی نسخه ی اصلی و ارائه

صدا و ویدیو را روی هم سوار میکنید ، خروجی میگیرید و این نسخه را به صورت ازمایشی به مخاطب نشان میدهید ؛ ممکن است وی چیزی ببیند که شما اصلا فکرش را نمی کردید . حتی در این مرحله هم میتوانید اشتباهتان را اصلاح کنید ؛ یادتان می آید ؟ هیچ چیز را دور نریخته اید !

 

حالا میدانید فرآیند تدوین از کجا شروع میشود و به کجا ختم میشود ؛ اما هر کدام از این مراحل برای خودش داستانی دارد ؛ برای دانستن این داستانها ، فعلا سعی کنید بر آموخته‌های حال حاضر خود مسلط شوید تا هفته‌ی دیگر که قسمت بعدی مقاله منتشر شود !

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

1 دیدگاه در “چطور فیلم را تدوین کنیم ؟ | مراحل تدوین یک ویدیو

👌🏻این مطلب واقعا آموزنده بود حتما ادامه‌ش بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *