اپرای عروسکی مولانا | سماع هنر و اندیشه

بالاخره وقتش رسید تا برویم سراغ اپرای عروسکی مولانا ؛ یکی از برترین آثار سمعی و بصری و نمایشی معاصر ! اگر پیش از این مقاله ی اپراهای عروسکی را خوانده باشید ، میدانید که قرار است در این مقاله به سماع هنر و اندیشه بپردازیم :

 

اپرای عروسکی مولانا | مولوی و تفکرات هزارساله اش

 

اپرای عروسکی مولانا اولین اپرای بهروز غریب پور نبود اما به جرائت میتوان گفت یکی از بزرگترین و برترین پروژهای هنری محسوب میشد ؛ تا آن زمان چندین بارفرم اپراهای عروسکی در داستان های رستم و سهراب و عاشورا امتحان کرده بود و بازخوردهای مثبتی هم دریافت کرده بود حال نوبت به یک پروژه ی بزرگتر رسیده بود و برای این پروژه چه کسی بهتر از مولانا. صحبت از تفکرات و اندیشه های این شاعر، فیلسوف ، عارف و عالم بزرگ در این مقال نمیگنجد اما نمیشود به نام جلال الدین محمد بلخی و به راحتی از آن گذر کرد ! تنها چیزی که میتوان گفت این است که هر انسانی باید حداقل دو بار باید در زندگیش مثنوی معنوی ، دیوان شمس ،‌رباعیات و فیه ما فیه را بخواند.

 

اپرای عروسکی مولانا

 

اپرای بلبلان

موسیقی متن اپرای عروسکی مولانا شاید ارزشمندترین دستاورد موسیقیایی ایران در عصر معاصر است ؛ با اینکه فرم اپرا با آوازهای ایرانی برای کسی که تا به حال به گوشش نخورده باشد کاملا غیرقابل تصور به نظر میرسد اما بهزاد عبدی طوری با نوا ، همایون ، شور و چهارگاه و ماهور و شوشتری و آوازهای دشتی ، بیات اصفهان و دشتی را در فرم اپرا و با کمک اشعار مولانا که توسط بهروز غریب پور تنظیم شده راوی یک داستان کرده که هر نوع سلیقه ی موسیقی را به خود جذب میکند البته از اجراهای فوق العاده محمد معتمدی ، اسحاق انور ، ملیحه مرادی ، علی خدایی و حسین علیشاپور هم نمی توان چشم پوشید آنها در این اثر مرزهای آوازی ایران را جابه جا کردند در این میان اما داستان همایون شجریان متفاوت است ؛ همایون شجریان به گونه ای نماینده موسیقی اصیل ایرانی از نسل بزرگانی چون محمدرضا شجریان ، محمدرضا لطفی و آن گروه بزرگ از آلبوم فریاد محسوب میشود ؛ شرکت کردن او در یک اپرا که قرار است چیز جدیدی باشد تن تمام کارشناسان عرصه موسیقی را به لرزه می اندازد که مگر میشود آواز ایرانی را در یک فرم غربی جا داد ؟ اما همایون شجریان در این اپرا بدون شک یکی از بهترین عملکردهای کارنامه ی خوانندگی خودش را ارائه داد طوری که هیچوقت نمیتوانید فراموشش کنید. آلبوم موسیقی اپرای عروسکی مولانا قابلیت این را دارد که چند دهه از عمرتان این موسیقی ۲ ساعته را گوش دهید و حتی فکر خستگی هم به سرتان نزند.

 

اپرای عروسکی خیام در هفدهمین جشنواره عروسکی ۲ اجرا خواهد داشت
ادامه

 

در عشق سلیمانی من همدم مرغانم

مولانا داستان های جذابی مینوشت اما داستان زندگی خودش پر فراز و نشیب ترین داستانی بود که میشود به آن پرداخت ؛ داستان شمس و مولانا ، موسی و شبان ، قتل عطار توسط مغولان و حمله ی مغولان هر کدام در اوج ظرافت موسیقیایی و دراماتیک بیان شده ؛ و ترکیبی عجیب و غریب و صد البته دلنشین را برای مخاطب به ارمغان آورده است.

 

اپرای عروسکی مولانا

 

سماع هنر و اندیشه

اپرای عروسکی مولانا همچنان و پس از گذشت تقریبا ده سال از زمان ساختش همچنان بهترین اپرای عروسکی باقی ماند اگر تا به حال سراغ این اپرا نرفتید سعی کن حتما یک نسخه دیجیتال یا بلیط یکی از نمایش های این عنوان را تهیه کنید ؛ مطمئن باشید هرگز فراموش نخواهید کرد چه دیدید و چه شنیدید !

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *