اپراهای عروسکی بهروز غریب پور | وقتی هنرمندان ایرانی مشغول کارند

وقتی کاری از دست سینما برای فرهنگ ایرانی برنمی آید نمایش های عروسکی این بار را به دوش میکشند . اپراهای عروسکی بهروز غریب پور بدون شک موفق ترین و جریان سازترین نمایش های عروسکی است ؛ جایی که هنرمندان ایرانی مشغول کارند !

 

اپراهای عروسکی ؛ مجله سینمایی !

 

میدانم ممکن است فکر کنید ؛ مجله سینمایی و نمایش عروسکی! سینما چه ربطی به تئاتر و نمایش عروسکی دارد ؟ اما باید بگویم ربط دارد ! خیلی هم ربط دارد تمام هنرهای نمایشی ، موسیقایی و… در یک زمینه مشغولند و آن هم فرهنگ است ؛ فرهنگ سرزمینی است که امروزه با زبان هنر سخن میگوید و این زبان هفت گویش دارد. مهم نیست به کدام گویش یا زبان صحبت میکنید به هر حال شما در این اقلیم (فرهنگ) زندگی میکنید پس باید بیشتر درموردش بدانید. مشکل اینجاست همه فکر میکنند ذهنیت درستی از فرهنگ دارند و پس از تعریف یک هویت شروع  به دفاع از آن میکنند اما آیا فرهنگ آنقدر مفهومی راکد است که به دفاع شما نیاز داشته باشد؟

 

 

فرهنگ ایرانی! کدام فرهنگ ایرانی ؟

هنرمند در زمان جاری است ، هویتش را کاری که میکند مشخص میکند نه کارهایی که انجام داده است ؛ کسی که قلم در دست دارد و نقاشی میکند نقاش است نه کسی که چندین سال پیش چند تابلوی شاهکار خلق کرده از همین رو کسی که با ارزش های فرهنگ ایرانی اثر هنری خلق میکند هنرمند ایرانی نام میگیرد ؛ بهروز غریب پور از این دست هنرمندان قابل احترام است ؛ مهم نیست در چه دوره یا شرایطی هستیم ، مهم نیست موسیقی عجیب وغریب غیرایرانی که در فضای فرهنگی فعلی ما حکم میوه نوبرانه را پیدا کرده است او از موسیقی کلاسیک و سنتی استفاده میکند ، مهم نیست فیلم های کمدی با حضور یک بازیگر زن خارجی درجه چندم گیشه ها را میلیاردی پر میکند او همچنان به نمایش عروسکی اعتقاد دارد ، مهم نیست که تئاترها با حضور ستاره های سینما در سالن های لوکس تهران و قیمت بلیط های نجومی داستان های هوگو و دیکنز را به نمایش میگذراند غریب پور با عروسک های دست ساز قصه های مولانا و سعدی را برای مردمش به نمایش میگذارد ؛ مخلص کلام اینکه در جهان افرادی که مثل بهروز غریب پور همه چیزشان را میدهند تا چیزی که به آن اعتقاد دارند را عملی کنند زیاد نیستند.

 

اپرای عروسکی خیام در هفدهمین جشنواره عروسکی ۲ اجرا خواهد داشت
ادامه

 

اپراهای عروسکی بهروز غریب پور شاهکار ایرانی از هنرمندان ایرانی

اگر چه لفظ اپرا تاریخچه ی غنی در فرهنگ دیداری و شنیداری ما ایرانی ها ندارد اما اگر بخواهید چیزی را داشته باشید هیچ نیازی به تاریخچه ندارید ؛ بهروز غریب پور اپرهای عروسکی مکبث ، خسرو شیرین ،رستم و سهراب ، عاشورا ، مولانا ، حافظ ، خیام ، سعدی را ساخته است و مطمئنم که این آخر راه غریب پور نیست در مقاله های بعدی ۴ اثر مطرح از میان این شاهکارهای فرهنگ ایرانی را بررسی خواهیم کرد همراه ما باشید.

 

 

 

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *