مرد دریا ، نجات‌دهنده‌ی DC یا زمین‌زننده‌ی آن؟! | هر آنچه باید پیش از اکران آکوامن بدانیم

فیلم مستقل آکوامن با بازی جیسون موموآ ، از فیلمهای مورد انتظار طرفداران کتاب‌های مصور می‌باشد ؛ اما سوال اصلی اینجاست که این فیلم دقیقا قرار است چه محتوایی ارائه دهد ؟ برای پاسخ به این سوال با دژم همراه باشید .

جایگاه آکوامن در کتاب‌های مصور

 

شخصیت آکوامن طی دوران طلایی کامیک‌های دی‌‌سی ، در ماه نومبر ۱۹۴۱ در شماره‌ی ۷۳ از سری کامیک‌های More Fun Comics معرفی شد . این کاراکتر توسط Mort Weisinger و Paul Norris خلق شد و تا نزدیک به ۱۰ سال ، صرفا یک نقشه‌ی پشتیبان محسوب می‌شد و عملا تا زمانی که اولین کمیک مستقلش را به دست نیاورد ، تقریبا جدی گرفته نمی‌شد . به صورتی که حتی در دوره‌ای ، توسط کمدین‌ها به سخره گرفته می‌شد !

 

آکوامن
بهترین تصویری‌ که در آن می‌توان آکوامن دنیای سینما را با کامیک مقایسه کرد .

 

تقریبا اواخر دهه‌ی ۶۰ میلادی بود که دنیای دی‌سی ، وارد دوره‌ای به نام دوران نقره‌ای شد که در آن ، شخصیت‌ها به‌روزتر و بیشتر به واقعیت زمان حال نزدیک شدند . این دوره ، مصادف بود با پیوستن آکوامن به لیگ عدالت ؛ در نتیجه ، از آن به بعد این شخصیت در کامیک‌های مستقل خودش به عنوان یک فرد مهم و پایه‌گذار نشان داده شد و سپس ، با پذیرفتن مسئولیت فرمانروایی بر آتلانتیس ، توانست میان طرفداران محبوب شود . دوران مسخره‌شدن توسط قلدرهای مدرسه برای آرتور کوری تمام شده بود و وقت هنرنمایی بود !

 

از آن موقع تا به حال ، دی‌سی در تلاش است تا این ابرقهرمان را تا جایی که می‌تواند جدی و مصمم نشان دهد ؛ دی‌سی او را شکست داد ، از پادشاهی دریاها عزل کرد ، الکلی کرد و حتی عزیزانش را از او گرفت ! همه و همه ، تنها به این دلیل بودند که شخصیت کوری ، بتواند خودی نشان بدهد و از آن حالت بچگانه خارج شود . ناحق است اگر بگوییم که ‌دی‌سی به هدفش نرسیده زیرا این شخصیت از دوران نقره‌ای به بعد ، کاملا محبوب شد و توانست به دل کامیک‌خوانان بنشیند .

 

هرچه خسته‌تر ، لِه‌تر و ریش‌بلندتر ، به دل نشین‌تر !

 

اما به راستی چه چیزی مانع پیشرفت آکوامن در دوران طلایی دی‌سی می‌شد ؟

 

دوران طلایی که اولین دوره‌ی کامیک‌های دنیای دی‌سی را شامل می‌شود ، شخصیتی به نام تام کوری را معرفی کرد . محققی که بعد از مرگ زنش ، سالها به تحقیق درباره‌ی دریا و شهر گمشده‌ی آتلانتیس پرداخت و پس از تلاش فراوان ، توانست این شهر را کشف کند . کوری در زیر آب برای خودش خانه‌ای ساخت و شروع به تحقیق درباره‌ی این شهر و رمز و رازهایش کرد . او توانست راز تنفس زیر آب و ارتباط با موجودات دریایی را بیاموزد و سپس آن‌ها را به پسرش آرتور انتقال داد . آرتور هم از این قدرتها برای محافظت از دریاها علیه خطرات استفاده کرد . ماجرای آکوامن دقیقا به همین سادگی بود و به همین سادگی تا چندین سال ادامه داشت !

 

آکوامن
ادونچر کامیکس ؛ جایی که آکوامن جدی شد !

 

سپس ، تغییری در داستان‌های دی‌سی صورت گرفت و شخصیت‌های Superboy ، Green Arrow و شخص آکوامن به Adventure Comics پیوستند . این قضیه باعث شد که آرتور کوری صاحب یک همراه (SideKick) که در واقع یک هشت پای کوچک بود بشود . کم کم ماجراهای آکوامن جدی‌تر شد . این داستان تا سال ۱۹۵۹ ادامه داشت تا اینکه با ورود به دوران نقره‌ای ، همه چیز تغییر کرد .

 

در دوران نقره‌ای ، تام کوری یک محقق بود که به صورت اتفاقی با یک زن از شهر آتلانتیس آشنا شده بود . این دو عاشق یکدیگر می‌شوند و ثمره‌ی عشق آن‌ها ، یک دورگه‌ی پرقدرت به نام آرتور می‌شود. زن برای رسیدگی به مردمش به زیر آب برمی‌گردد و به همین دلیل ، آرتور پیش پدرش بزرگ‌ می‌شود . این راز تا نوجوانی آرتور مخفی می‌ماند و پس از اینکه او اتفاقا به دریا می‌افتد و قدرتهایش را کشف می‌کند ، می‌فهمد که مسئولیت سنگینی بر عهده دارد و شروع به رسیدگی به دریاها می‌کند . او نام آکوابوی را برای خود برمی‌گزیند و سپس ، زمانی که به جوانی و بزرگ‌سالی می‌رسد ، نام آکوامن را انتخاب می‌کند .

 

آکوامن
آرتور کوری نوجوان ، با متانت و فروتنی تمام ، تا زمانی که به سن قانونی برسد (!) از نام آکوابوی برای خودش استفاده می‌کرد .

 

البته پس‌ از رویداد New 52 که واقعه‌ی Flashpoint رخ داد و تمام داستان‌ها از اول نوشته شدند ، شاهد این‌ بودیم که کمی در پیشینه‌ی آکوامن تغییر ایجاد شد ؛ این شخصیت ، تقریبا با همان داستان قبلی ظاهر شد ولی با تفاوت‌های جزئی . اول اینکه زنی که مادرش بود ، آتلانا نام گرفت و تبدیل به ملکه‌ی آتلانتیس شد ! پس از آن ، شاهد این بودیم که تام کوری پسرش را از بچگی تعلیم داد تا روزی ، به سرزمین مادری‌اش بازگردد و سلطنت زیر دریا را در دست بگیرد . این اتفاق ، باعث قوی‌تر شدن داستان‌های آکوامن شد و او را به پای ثابت کامیک‌ها‌ی دی‌سی تبدیل کرد . باید گفت که منبع الهام ورژن سینمایی آکوامن نیز سری New 52 می‌باشد .

 

به این ترتیب ، در طی سالیان دراز ، شرکت دی‌سی کم‌کم به پیشینه‌ی این کاراکتر اضافه کرد و با خلق کاراکترهای جدید و انحصاری برای مرد دریا ، توانست تا او را به صورت یک شخصیت جدی و محکم به مخاطبان ارائه دهد و باید گفت که تا به امروز ، توانسته تقریبا موفق ظاهر شود و آکوامن مخاطبان خود را داراست . حال ، می‌شود او را کاملا جدی گرفت ! 

 

آکوامن
دیگر درباره‌ی دریاها با کسی شوخی نداریم !

 

اما سوال اصلی اینجاست ؛ آکوامن چقدر می‌تواند برای دنیای سینمایی گسترده‌ی دی‌سی ارزشمند باشد ؟

 

پاسخ این سوال در شرایط کنونی سخت است زیرا ما همچنان منتظریم تا شاهد اولین تریلر این فیلم باشیم . اما با توجه به حرف‌های سازندگان فیلم و همچنین چیزی که از آرتور کوری در فیلم لیگ عدالت مشاهده کردیم ، باید گفت که شرکت دی‌سی تقریبا توانسته است تا کوری را شبیه به چیزی که واقعا باید باشد نشان دهد .

 

این شخصیت در دنیای سینمایی دی‌سی ، به غیر از تفاوت‌های جزئی در ظاهر ، تفاوت خاصی با چیزی که در کامیک می‌بینیم ندارد . او جوان ، پر از انرژی ، مهربان ، باوقار و مسئولیت‌پذیر است و توانسته تا کاراکتر آکوامن را به بهترین شکل در دنیای سینمایی به تصویر درآورد . البته تحقق این موضوع تا حد زیادی به گردن جیسون موموآ است که توانست با بازی قابل قبولش ، کاری کند تا ما شخصیت مرد دریا را به عنوان یک قهرمان پایه قبول کنیم و برای دیدن فیلم مستقلش لحظه‌شماری کنیم .

 

آکوامن جیسون موموآ
متاسفانه فیلم لیگ عدالت نتوانست آن‌طور که باید شخصیت‌های مستقل را معرفی کند و صرفا به بخش بهم‌پیوستن و مبارزه در جبهه‌ی حق اکتفا کرد . کاش می‌توانستیم بیشتر از آکوامنی که موموآ در فیلم ارائه می‌داد ببینیم ؛ البته همین مقدار کمی هم که دیدیم ، به ما فهماند که او انتخاب خوبی برای بازی در این نقش می‌باشد .

 

دی‌سی قول داده است ما از دیدن این فیلم لذت می‌بریم !

 

دی‌سی به تمام طرفدارانش قول داده است که از دیدن فیلم لذت خواهند برد ‌. این فیلم قرار است کاملا به کامیک‌ها پایبند باشد ، نسبت به فیلم‌های دیگر دی‌سی کمتر تاریک باشد و همچنین بتواند جایگاه آکوامن را در دنیای سینمایی تثبیت کند . دی‌سی قبلا با ساخت WonderWoman ثابت کرده است که در ساخت فیلم‌های مستقل ، توانایی‌های خوبی دارد و می‌تواند بزرگ شدن و تکامل شخصیت‌ها را به خوبی نشان دهد . حال باید دید که این موضوع درباره‌ی آرتور کوری ، مرد تنهای دریا ، صدق می‌کند یا خیر .

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • دورنما
  • معرفی
  • مرد دریا ، نجات‌دهنده‌ی DC یا زمین‌زننده‌ی آن؟! | هر آنچه باید پیش از اکران آکوامن بدانیم